Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

W ubiegłym roku do Kodeksu pracy zostały wprowadzone nowe zmiany obejmujące pracowników i pracodawców. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuj nowy termin, do którego zatrudniony ma czas na wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego. Czas ten wydłużył się do 30 września danego roku. Dodatkowo, pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Zmianie uległa również kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, które uległo podwyższeniu oraz wartość zaliczki ZUS, która w każdym roku zależna jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wartość składki zdrowotnej na 2013 rok to 261, 73 zł.

Od początku zeszłego roku przestała być w mocy prawnej ustawa antykryzysowa obowiązująca na czas zminimalizowania ryzyka kryzysu ekonomicznego.

Zmiany w przepisach Kodeksu pracy obejmują także wydłużenia okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wynosi on teraz 4 tygodnie, w przypadku narodzin jednego dziecka lub 6 tygodni w sytuacji urodzenia większej liczby potomstwa. Wymiar urlopu ojcowskiego to 14 dni.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Jakie są ulgi amortyzacyjne?
Next Co wyróżnia spółkę komandytowo-akcyjną?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Nowa dyrektywa o delegowaniu pracowników dzieli Unię Europejską

Dyrektywa Komisji Europejskiej dotyczącą delegowania pracowników może pogłębić różnice między krajami starej a nowej Unii Europejskiej – ocenia Stefan Schwarz, prezes Stowarzyszenia Inicjatywy Mobilności Pracy. Ograniczenie czasu delegowania i prawo do

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy tworzymy grupy związkowe?

Budowanie organizacji związkowych przez pracowników i pracodawców to prawne przedsięwzięcie opisane w Kodeksie Pracy. Do tego typu grup zalicza się powszechne związki zawodowe. Aktywność w ramach tego typu stowarzyszeń nie

Prawo pracy 0 Comments

Potrącenia z pensji pracowniczej

Każdy pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Powinno być wypłacane w kwocie odpowiedniej do wykonywanych obowiązków oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy

Prawo pracy 0 Comments

Kto przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat?

W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn dąży do wyrównania do 67 lat. Po uzyskaniu tego wieku Polacy mają prawo przejść na emeryturę. Tak, mają prawo, a nie obowiązek.

Prawo pracy 0 Comments

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Bezpodstawna nieobecność w pracy może doprowadzić w tragicznych przypadkach do anulowania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne? Najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy jest zły stan zdrowia.

Prawo pracy 0 Comments

Warunki przyznawania zwolnień lekarskich

Zwolnienie lekarskie jest podstawowym dokumentem, którego celem jest stwierdzenie czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienie jest dowodem przy ustalaniu prawa do zasiłku i stwierdza ono o okresowej niezdolności do pracy, konieczności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź