Ile wynosi składka wypadkowa w 2013 roku?

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać obowiązkowe składki ubezpieczeniowe za swoich pracowników (emerytalne, zdrowotne, itd.). W przypadku ubezpieczenia wypadkowego przełożony ignoruje pracowników, którzy znajdują się na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Możliwości obliczania składek wypadkowych:

– wedle ustawy z 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

– wedle rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy.

W związku z tym, że nie weszło w życie nowe rozporządzenie, możliwość obliczania składki wypadkowej na rok obecny będzie taka sama, jak w latach poprzednich. Zależy przede wszystkim od rozmiarów firmy, branży oraz stanu urządzeń i przyrządów oraz stopień możliwych ryzyk wypadkowych dla pracowników.

Wielkość składki za ubezpieczenie wypadkowe zależy w szczególności od tego, ilu podwładnych będzie objętych ubezpieczeniem. Jeśli załoga liczy do dziesięciu osób, wówczas składka kształtuje się na poziomie 1,93%. Jest zryczałtowana i stanowi połowę najwyższej stopy procentowej w wybranym roku.

W sytuacji, gdy zatrudnionych jest ponad 10, wówczas wysokość składki ubezpieczenia wypadkowego uzależniona jest od klasyfikacji działalności gospodarczej.

Co jakiś czas Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się ustalaniem wysokości składki ubezpieczenia wypadkowego. Wedle prawa ZUS musi przesłać każdemu przedsiębiorcy wiadomość o wysokości stopy procentowej, jednostkowej dla każdej działalności gospodarczej. Termin przekazania upływa 20 kwietnia każdego roku.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jaka stawka za kilometr - czyli kilometrówka w 2013 roku
Next Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Amortyzacja domku kempingowego

Jeżeli dla celów prowadzonej działalności gospodarczej osoba nabywa domek kempingowy nie jest on jednorazowo wliczany do kosztów uzyskania przychodów, lecz, jako środek trwały ulega amortyzacji. Określając indywidualne stawki przedsiębiorca może

Prawo podatkowe 0 Comments

W jaki sposób powinien rozliczać się korepetytor?

Aktualnie wielu uczniów i studentów potrzebuje pomocy korepetytora. Pobierają dodatkowych lekcji z wielu przedmiotów, ponieważ nie są w stanie samodzielnie opanować tematu. W związku z tym propozycji udzielania korepetycji jest

Prawo podatkowe 0 Comments

Czym jest podatek leśny?

Dwadzieścia trzy lata temu, na mocy ustaleń prawnych, wcielono w życie podatek leśny. Poza tym opisano reguły w temacie realizowanych opłat oraz możliwe odstępstwa. Kogo przede wszystkim dotyczy podatek? Kiedy

Prawo podatkowe 0 Comments

Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Każdy przedsiębiorca, który kieruje firmą musi systematycznie przekazywać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę musi pamiętać, aby co miesiąc odprowadzać podatek od wynagrodzenia swoich podwładnych.

Prawo podatkowe 0 Comments

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Branża elektroniki użytkowej szczególnie narażona na oszustwa podatkowe

Firmom z branży elektroniki użytkowej brakuje narzędzi, które umożliwiłyby im ochronę przed oszustami wyłudzającymi VAT. Ze względu na konsekwencje prawne i finansowe, jakie wiążą się z udziałem w karuzeli podatkowej, nawet nieświadomym, unikają więc

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź