Kiedy możemy korzystać z uproszczonej księgowości?
Wysokość osiąganych przychodów to istotny czynnik w obszarze sposobu prowadzenia księgowości. Od 2012 roku weszło w życie rozporządzenie określające, iż działalności gospodarcze osiągające przychód nie większy niż 1, 2 miliona euro mogą rozliczać się z niepełnej księgowości.
Limit ten jest o wiele niższy niż w okresach poprzednich. Przedsiębiorcy nie mogą zsumować tylko przychodów z tytułu sprzedaży towarów do wyliczenia kwoty przychodu. Zgodnie z ustawą o PIT do tej kwoty zalicza się także:
– zyski uzyskane ze sprzedaży eksploatowanych w aktywnej działalności rzeczy trwałych, części majątku oraz innych licencji, wartości nierzeczowych i prawnych,
– dodatkowe świadczenia, subwencje, dodatki,
– wahania wartości walut,
– nałożone legalnie kary,
– koszty posiadania i umorzone zobowiązania,
– wartości podatków od opisanych przedmiotów transakcji,
– środki z tytułu wynajmu lub odszkodowań,
– inne wartości otrzymane w naturze.
Jeśli jednak dochód określony z uwzględnieniem wszystkich powyższych zysków nie przewyższa prawnego limitu, przedsiębiorcy i ich wspólnicy powinni złożyć konkretną deklaracje w Urzędzie Skarbowym o korzystaniu z niepełnej rachunkowości. Dodatkowo pamiętajmy, iż wszystkie przeliczenia walut obcych na polską dokonujemy w oparciu o średni kurs konkretnych walut ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!