Komentarz surowcowy
W centrum uwagi:
• Optymistyczny raport USDA
• Korekta wzrostowa na wykresie miedzi
W ubiegłym tygodniu na rynkach surowcowych przeważała strona podażowa. W piątek indeks CRB zanotował spadek o 0,62% do poziomu 275,62 pkt. Przecena była wywołana przede wszystkim wyraźną zniżką notowań zbóż.
Optymistyczny raport USDA
W piątek ceny kukurydzy zanurkowały o niemal 4,5% po kolejnej zaskakującej publikacji amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). W piątek instytucja ta opublikowała kwartalny raport zawierający wyliczenia dotyczące zasiewów oraz zapasów zbóż w USA.
Według USDA, areał zasianej kukurydzy znalazł się 1 czerwca br. na najwyższym poziomie od 1936 r. Informacja ta była dla rynków zaskoczeniem, bowiem tegoroczna wiosna była dla farmerów wyjątkowo mało łaskawa – przedłużające się niskie temperatury powietrza oraz obfite deszcze utrudniały pracę w polu. Jednocześnie, USDA podało wyliczenia dotyczące zapasów kukurydzy w USA – te okazały się niższe od oczekiwań, jednak nie szokująco niskie.
Ogólnie, piątkowy raport wywołał presję na spadek cen kukurydzy. Notowania grudniowych kontraktów na to zboże również dzisiaj otworzyły się luką spadkową, a cena zboża powoli zbliża się do rejonu 5 USD za buszel (500 USD za 100 buszli).
Także notowania soi zakończyły piątkową sesję na minusie, bowiem wyliczenia z raportu USDA pokazały, że również zasiewy tego zboża nie zostały zakłócone przez niekorzystną pogodę w tak dużym stopniu jak się spodziewano. W rezultacie, wg USDA zasiewy soi osiągnęły w tym roku rekord i okazały się o 1% większe niż w ubiegłym roku.
W przypadku obu zbóż, warto jednak pamiętać, że sytuacja w najbliższych miesiącach może się jeszcze wielokrotnie zmienić. Wynika to z charakterystyki samego rynku zbóż. O ile areał zasiewów daje szansę na odbudowanie zapasów kukurydzy i soi w USA, to żniwa zaczynają się dopiero wczesną jesienią, a do tego czasu kluczowym czynnikiem wpływającym na notowania zbóż będzie pogoda. W ostatnich latach już wielokrotnie zdarzało się, że pierwotne oczekiwania znacząco różnił się od ostatecznej wielkości zbiorów – dlatego prognozy USDA należy traktować z dużym dystansem.
Korekta wzrostowa na wykresie miedzi
Tymczasem na rynku miedzi mamy obecnie do czynienia z delikatnym odreagowaniem. Cena tego metalu dzisiaj rano pnie się w górę – obecnie dotarła ona do okolic 14-sesyjnej średniej ruchomej w okolicach 3,1150 USD za funt surowca.
Dzisiejszy poranny wzrost notowań miedzi trudno uzasadniać czynnikami fundamentalnymi. Nad ranem pojawiły się bowiem słabe odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Chinach. Według Markit Economics, czerwcowy PMI wyniósł 48,2 pkt., co oznacza spadek o 1 pkt. w relacji do maja. Z kolei chiński urząd statystyczny przedstawia bardziej optymistyczne wyliczenia (indeks PMI na poziomie 50,1 pkt.), co jednak tak czy inaczej oznacza spadek wartości indeksu w relacji do maja.
Chińskie dane potwierdzają to, o czym na rynku mówi się od dłuższego czasu – że gospodarka Chin nadal spowalnia. Na rynku miedzi będzie to prawdopodobnie oznaczać dalsze hamowanie popytu i presję na spadek notowań tego metalu.
Dzisiaj rano jednak to strona popytowa ma przewagę. Jest to uzasadniane przede wszystkim dotarciem cen miedzi do ważnego wsparcia w okolicach 3 USD za funt i późniejszą konsolidacją ponad tym poziomem. Na razie jednak odbicie notowań miedzi w górę należy traktować jedynie jako krótkoterminową korektę.
Dorota Sierakowska
Analityk
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Taniejący dług i stabilny złoty
Początek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty. Złoty kwotowany jest następująco: 4,1600 PLN za euro, 3,6680 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,9645 PLN
Brak wyraźnego kierunku na europejskich giełdach
Dzisiejsze notowania na głównych europejskich parkietach przebiegają nad wyraz spokojnie. Przed południem główny indeks giełdy we Frankfurcie, DAX, notowany był zaledwie 0,07% poniżej piątkowego zamknięcia, paryski CAC oraz hiszpański IBEX35
Dane w USA
NY Empire nie wzbudza większych emocji, ale odczyt jest czytelnie gorszy od oczekiwań i wskazuje pogorszenie kondycji przemysłu. Co ważniejsze, pokazuje również spadek dynamiki zamówień drugi miesiąc z rzędu. Dane
Komentarz do rynku złotego
Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi symboliczne umocnienie polskiej waluty, która stabilizuje się w rejonie piątkowe zamknięcia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1335 PLN za euro, 3,3166 PLN
Słabsza produkcja nie zaszkodziła złotemu
Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi utrzymanie kilkusesyjnej konsolidacji. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1645 PLN za euro, 3,0744 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3717 PLN względem
Skandi FX: słaba inflacja ze Szwecji uderza w koronę
CPI w marcu wyniósł -0,2 proc. r/r wobec oczekiwanych +0,2 proc. Duże rozczarowanie w danych, które zbiega się w czasie z publikacją protokółu z posiedzenia Riksbanku, gdzie czytamy: „bank ma
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!