Jaki fundusz emerytalny wybrać?
Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie powołanych do tego celu, towarzystwach emerytalnych. Co istotne, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie i opłacanie funduszu emerytalnego jest obowiązkowe.
Z punktu widzenia interesu państwa fundusz emerytalny został powołany w celu odciążenia budżetu państwa od ewentualnego utrzymywania osób w wieku poprodukcyjnym. Co istotne, pieniądze z funduszów emerytalnych generują pewne zyski, jednakże przy obrocie nimi nie podejmuje się znaczącego ryzyka inwestycyjnego.
Jak działają fundusze emerytalne – podstawa prawna
W Polsce podstawą prawną funkcjonowania funduszy emerytalnych jest ustawa z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszu emerytalnych. Wyróżnia się trzy filary systemu emerytalnego:
- I filar: składki emerytalne, opłacane w ramach obligatoryjnego systemu ZUS,
- II filar: składki emerytalne w ramach otwartych funduszy emerytalnych (OFE),
- III filar: dodatkowe składki emerytalne opłacane dobrowolnie w funduszach pracowniczych lub indywidualnie w towarzystwach ubezpieczeniowych.
Opłacanie składek emerytalnych zarówno w ramach pierwszego, jak i drugiego filaru jest w Polsce obowiązkowe. Z tym, że osoba ubezpieczana może sama sobie wybrać, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym, chce gromadzić środki finansowe na otwarty fundusz emerytalny. Natomiast trzeci filar nie jest obowiązkowy, jednak wiele firm, oferuje swoim pracownikom takie rozwiązanie.
Otwarty fundusz emerytalny – jak do niego przystąpić
W świetle obowiązującego w Polsce prawa otwarty fundusz emerytalny ma osobowość prawną i jest zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE). Osoby, które gromadzą swoje środki finansowe w ramach OFE, są w posiadaniu jednostek rachunkowych, czyli umownej części aktywów netto. Jak już wspomniano, w Polsce opłacanie składek w ramach otwartych funduszy emerytalnych jest obowiązkowe, ale każdy może sobie sam wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym będzie opłacać składki. Firmy te w imieniu swoich klientów gromadzą i lokują środki finansowe, po to, żeby po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, systematyczne je wypłacać.
W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, w ramach których można gromadzić środki na poczet przyszłej emerytury. W związku z tym nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem firmy z odpowiednią polityką inwestycyjną. Wśród dostępnych na rynku ofert warto zainteresować się propozycją, którą przygotowała dla swoich klientów firma Aegon. Do otwartego funduszu emerytalnego tego towarzystwa ubezpieczeniowego można przystąpić w ciągu 4 miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub założenia własnego przedsiębiorstwa. W celu przystąpienia do Aegon OFE należy wypełnić wniosek za pośrednictwem Internetu.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE
Często podnoszoną przez osoby, które zdecydowały się na opłacanie składek emerytalnych w ramach OFE konkretnego towarzystwa, kwestią jest możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków finansowych. W świetle obowiązujących obecnie przepisów prawnych istnieje możliwość dziedziczenia zgromadzonych składek. Przy zawieraniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wskazać osobę, której zostaną przekazane środki na wypadek śmierci ubezpieczonego. Natomiast, jeśli nie upoważni on żadnej jednostki, wówczas prawo do dziedziczenia tych środków przechodzi na najbliższą, w świetle prawa, osobę.
Może to Ci się spodoba
Wady i zalety szybkich pożyczek przez Internet
Rynek pożyczek pozabankowych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, gdy pojawia się potrzeba uzyskania dodatkowych środków. Tak zwane szybkie pożyczki lub
Po spadkach na giełdzie sytuacja na jakiś czas się poprawi
Zarówno w krótkim, jak i w długim terminie perspektywy dla rynków finansowych są niekorzystne, choć prawdopodobnie szczyty obecnej hossy są jeszcze przed nami. Lata 2018–2019 mogą się okazać okresem bessy – ocenia Adam
Kto pobiera opłaty targowe?
Podstawowym źródłem przychodu każdej gminy są lokalne opłaty oraz podatki. Wśród nich znajduje się opłata targowa. Stosowana jest w stosunku do handlarzy na targowiskach oraz innych punktach handlowych. Kogo dotyczy
Konta wielowalutowe – kiedy najbardziej opłaca się je zakładać?
Rosnąca mobilność Polaków sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się konta walutowe. Dzięki nim możliwa jest korzystna wymiana walut bez ponoszenia wysokich kosztów przewalutowania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się,
Jak wyglądają opłaty komornicze?
W ostatnich latach wiele osób ma poważne problemy materialne. Czasy są trudne, a sytuacja ekonomiczna wciąż pozostaje bez zmian. Niektórzy zaciągnęli kredyty, inni biorą towary na raty lub biorą pożyczki
3,3 mln Polaków zamierza w te wakacje wykupić polisę turystyczną
Z roku na rok coraz więcej Polaków kupuje ubezpieczenie turystyczne. W tym roku z 4,5 mln osób wybierających się w podróż zagraniczną 3,3 mln wykupi taką polisę – wynika z badania Mondial Assistance.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!