Czy inwestowanie w domeny się opłaca?

Czy inwestowanie w domeny się opłaca?

Nie bez przyczyny domeny internetowe bywają określane mianem nieruchomości XXI wieku. Inwestując w nie, możemy liczyć bowiem na wysokie zyski. Niektóre domeny są warte nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Jak zakładać i kupować domeny, by nie stracić?

Inwestowanie w domeny – kwestie zasadnicze

Ten typ inwestowania polega na lokowaniu kapitału w domeny internetowe z myślą o ich późniejszym odsprzedaniu z zyskiem. Operacje finansowe możemy przeprowadzać zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W pierwszym przypadku dokonujemy rejestracji wolnych nazw w jednym z serwisów internetowych zajmujących się tego typu działalnością, a w drugim nabywamy już istniejącą domenę poprzez jej zakup lub przejęcie.

Niezależnie od tego, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie domeny internetowej, musimy pamiętać o tym, że nie jest to aktywo dane raz na zawsze. Będąc jej właścicielami, jesteśmy zmuszeni do jej systematycznego przedłużania, czyli uiszczenia stosownej opłaty na rzecz rejestratora, która może sięgać średnio od 30 do 120 złotych. Jeśli w naszym portfelu inwestycyjnym mamy kilkadziesiąt domen, musimy liczyć się z tym, że koszty utrzymania aktywów mogą sięgać nawet kilku tysięcy rocznie.

W tej branży podstawą osiągnięcia sukcesu inwestycyjnego są umiejętności analityczne. Musimy bowiem w prawidłowy sposób zdefiniować tak zwaną drogę aprecjacji wartości domeny internetowej.  Jest to nic innego, jak określenie wszystkich czynników determinujących to, że tania w momencie zakupu domena zyska w przyszłości większą wartość, przynosząc nam tym samym zadowalający zwrot ze sprzedaży.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie dokonać takiej analizy, zwróćmy się o pomoc do firmy świadczącej usługi doradcze w tym zakresie, tak jak w przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne zwracamy się do instytucji finansowej świadczącej doradztwo inwestycyjne. Dzięki profesjonalnemu wsparciu, o wiele szybciej zyskamy podstawowe informacje na temat branży. Łatwiej będzie nam również dokonać analizy konkurencji czy też śledzić najnowsze trendy i ruch w Internecie. Taka współpraca pozwoli nam zatem na odpowiednie przygotowanie się do zakupu i określenie strategii biznesowej, która przyniesie nam sukces.

Od czego zależy wartość domeny?

W przypadku inwestowania w domeny kluczową kwestią jest określenie czynników, które wpływają na jej wartość. Do najważniejszych należą:

  • długość adresu www – im krótsza nazwa, tym wyższa wartość adresu. Ma on bowiem większy potencjał marketingowy, co wiąże się z tym, iż jest go po prostu łatwiej zapamiętać. Wówczas rośnie prawdopodobieństwo powrotu potencjalnego klienta do serwisu.
  • możliwość wykorzystania domeny w sposób komercyjny – jeśli adres www będzie zawierał w sobie nazwę produktu lub usługi, na przykład rowery, garnki, komputery, domena zyska na wartości. Taki adres www cechuje się bowiem wyższą pozycją wyświetlania w wyszukiwarce. Jest to tak zwana domena sprzedażowa.
  • rozszerzenie – czyli tak zwana końcówka adresu www. Największą wartość mają domeny globalne o rozszerzeniu „.com”, „.net”, „.org” czy też „.info”. W Polsce dużą popularnością cieszy się końcówka „.pl”.
  • przeszłość domeny – jeśli na domenie był postawiony dobrze pozycjonowany serwis, odwiedzany przez wielu użytkownik, wartość takiego adresu www jest wyższa.

Ryzyko

Chociaż panuje powszechne przekonanie, że inwestowanie w domeny nie jest silnie podatne na fluktuacje na rynkach finansowych i kryzysy, warto pamiętać o tym, że niesie za sobą pewne ryzyko. Przede wszystkim w momencie zakupu danej domeny nie mamy żadnych gwarancji, że z czasem jej wartość wzrośnie, przynosząc jakikolwiek zwrot z inwestycji, a przecież stale musimy ponosić koszty związane z jej utrzymaniem. Jeśli w naszym portfelu inwestycyjnym znajdzie się kilka nietrafionych nazw, które nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów, straty będą znaczące.

Previous Większość fałszywych newsów służy reklamie albo polityce
Next W jakim czasie można otrzymać szybką pożyczkę gotówkową?

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Długotrwałe wzrosty na warszawskiej giełdzie powinny potrwać jeszcze co najmniej rok

Po trudnym 2015 roku i stabilizacji w kolejnym indeksy na warszawskiej giełdzie ruszyły w górę. Od połowy 2016 roku indeks szerokiego rynku WIG zyskał ponad 30 proc., a mWIG40 ponad 40 proc. Zdaniem

Analizy surowców 0 Comments

Perspektywa wzrostu cen złota i srebra odległa. Alternatywą inwestycyjną mogą się stać diamenty

Polacy coraz chętniej inwestują w kruszce. Ich sprzedaż zwykle wzrasta, gdy rośnie napięcie w kraju lub na arenie międzynarodowej – mówi Bartłomiej Knichnicki z Mennicy Skarbowej. Ceny złota i srebra w ostatnich latach mocno spadły.

Inwestowanie 0 Comments

1 września zacznie działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Z początkiem września przestaną istnieć Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Ich zadania przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zmiany czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która

Inwestowanie 0 Comments

Akcje – czy rynek wraca do średniej?

Inwestorzy powinni obniżyć swoje oczekiwania odnośnie stóp zwrotu z rynku akcji – w ciągu najbliższych lat na giełdach średnio nie będzie się dało zarobić więcej niż 5-6% rocznie. To oczywiście

Inwestowanie 0 Comments

Do 2030 roku miejski transport ma być znacznie bardziej ekologiczny. To wymusza na przewoźnikach inwestycje

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej do 2030 roku połowa taboru komunikacji miejskiej musi być nisko- bądź bezemisyjna, a do 2050 roku tradycyjny olej napędowy powinien zupełnie zniknąć z transportu w miastach. To powoduje,

Inwestowanie 0 Comments

Rozpoczęły się testy inteligentnego systemu na warszawskim Nowym Świecie

Specjalne czujniki w kamerach automatycznie kontrolują samochody wjeżdżające na Trakt Królewski w Warszawie. Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem mogą się bowiem poruszać tylko pojazdy z odpowiednim zezwoleniem Zarządu Dróg Miejskich, ale jest to zasada

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź