Nowe regulacje polepszą sytuację kredytobiorców?

Nowe regulacje polepszą sytuację kredytobiorców?

Nowa, proponowana przez rząd ustawa wprowadzi kilka nowych regulacji na rynku kredytów hipotecznych. Niektóre z  rozwiązań zalecanych przez KNF w rekomendacji S również zostaną dodane do dokumentu. Czy pomysły w znacznym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo transakcji i kredytobiorców?

Do tej pory w polskie prawodawstwo regulowało sprawy kredytów hipotecznych doraźnie, za pomocą rozporządzeń. Unia europejska zobowiązała państwa członkowskie do usystematyzowania prawa, wszystkie rozwiązania mają zostać zawarte w ustawie. Dzisiaj, dzięki https://hipoteki.net/ znamy kilka z podstawowych założeń zmian. Wśród najciekawszych możemy wymienić:

  • do umowy będzie załączony formularz umożliwiający, bez konsekwencji i podawania przyczyny, odstąpienie od umowy w ciągu pierwszych 14 dni od podpisania.
  • jednoznaczny zakaz łączenia ofert i tworzenia pakietów, tzw cross – sellingu.
  • już po 36 miesiącach bank nie będzie mógł pobrać dodatkowej opłaty – prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania.
  • obniżenie prowizji przy wcześniejszej spłacie do kosztów poniesionych przez bank, spowodowanych bezpośrednio wcześniejszą spłatą.
  • zasada opracowana już wcześniej – waluta zarobków = waluta kredytu zgodnie z Rekomendacją S, w dalszym ciągu będzie obowiązywała
  • specjaliści opracują wzór matematyczny, który wyliczy maksymalny poziom prowizji wiązanej z wcześniejszą spłatą kredytu.
  • publikowany zostanie spis pośredników kredytowych opracowany przez KNF. Osoby te będą musiały mieć również potwierdzone kwalifikacje.

Wyższy wkład własny już od 1 stycznia

Oprócz nowości, w dalszym ciągu będzie kontynuowana polityka zwiększania wkładu własnego. Konsekwentne podnoszenie finansowego udziału kredytobiorcy w przedsięwzięciu daje lepsze zabezpieczenie bankowi, ale też zmniejsza prowizję i w konsekwencji wysokość raty. Jest to rozsądne rozwiązanie, jednak nie każdy dysponuje odpowiednią gotówką na start. Dlatego z pomocą przychodzi program Mieszkanie dla Mołodyc,Dzięki http://www.mieszkaniedm.pl/test-zdolnosci/ możemy się dowiedzieć na jakie dofinansowanie kredytu od państwa możemy liczyć. A jest o co się starać, w końcu najniższe możliwe wsparcie, to 10%, a w najlepszym przypadku prawie 1/3 wartości kredytu hipotecznego.

Z drugiej strony banki dają możliwość dodatkowego ubezpieczenia brakującej kwoty. I tak przez cały 2016 rok mimo wymaganego 15% wkłady, można było próbować z dziesięcioma. Co ciekawe, kilka banku zakłada, że i w 2017 utrzyma wkład własny na poziomie dziesięciu procent.

Czy Mieszkanie plus zmieni sytuację w mieszkaniówce?

Oddziaływanie nowego programu, przynajmniej w pierwszej fazie, na kredyty hipoteczne będzie znikome. Chodzi o efekt skali, budynki nie powstaną w jednej chwili w całym kraju. Chociaż patrząc z szerszej perspektywy i okiem specjalistów – http://mieszkanieplus.org.pl/mieszkanie-sprawnie-ureguluje-rynek-mieszkaniowy/ trzeba wziąć kilka możliwości pod uwagę. Przede wszystkim nowa idea może namieszać w rynku najmu. Głosy o zawyżanych czynszach, nie są wyjątkami. Polacy płacą dużo za możliwość mieszkania bez potrzeby zaciągania kredytu. Chociaż mogą pozwolić sobie na wynajem, dysponują znikomą zdolnością kredytową, aby starać się o własne mieszkanie.

Jest też nadzieja, że ceny za metr kwadratowy, wszędzie tam, gdzie pojawi się Mieszkanie Plus zostaną obniżone. Zawsze konkurencja wpływa ożywczo na rynek. A zyskać mogą również potencjalni nabywcy.

Cały przyszły rok szykuje nam wiele zmian. Które z nich się uprawomocnią? Które spekulacje okażą się prawdziwe? Lepsze zabezpieczenia uchronią potencjalnych kredytobiorców przed weiloma kruczkami, ale czy zrewolucjonizują cały sektor? czas pokaże.

Previous Kiedy przedsiębiorca nie może korzystać z rozliczenia ryczałtem na PIT-28
Next Mieszkanie Plus zmieni rynek kredytów hipotecznych?

Może to Ci się spodoba

Kredyty 0 Comments

Wakacje na kredyt: jeśli musisz, wybierz mądrze

Banki chętnie podsuną swoją ofertę jeśli tylko potrzeba wakacyjnego wyjazdu wygrywa z brakiem oszczędności na jego sfinansowanie. Pomagamy więc wybrać najlepszy sposób wśród nich. Choć sposobów na sfinansowanie wakacji pieniędzmi

Finanse osobiste 0 Comments

Tylko 16 proc. Polaków odkłada na emeryturę. W budowaniu oszczędności pomogą ubezpieczyciele

Na tle innych państw Polacy oszczędzają niewiele. Tylko ok. 16 proc. odkłada środki z myślą o przyszłej emeryturze. Zła sytuacja demograficzna i wielomiliardowy deficyt w ZUS zmuszają młodsze pokolenia do zadbania o emerytury na własną

Finanse osobiste 0 Comments

Mniej niż połowa Polaków w razie potrzeby zapożyczy się u rodziny

Polacy nie zawsze chętnie zapożyczają się u rodziny i przyjaciół – robi to odpowiednio 42 proc. i 25 proc. Znacznie mniej krępujące jest dla nich pożyczanie w banku (70 proc.), jednak jest to znacznie droższe

Finanse osobiste 0 Comments

Szybka pożyczka – gdzie szybko pożyczać pieniądze?

Czasami dodatkowe środki finansowe są potrzebne dosłownie „na już”. Okazuje się jednak, że wszystkie opcje, które dotąd doskonale się sprawdzały, tym razem zawiodły. Rodzina ani znajomi nie są w stanie

Domowe finanse 0 Comments

Kantor stacjonarny czy internetowy? Sprawdź kurs walut przed zakupem

Gdzie zakupić walutę? W kantorze stacjonarnym to odpowiedź, której udzieli duża grupa osób. Nie jest ona jednak prawidłowa, jeżeli dana osoba nie chce kupować po niekorzystnych kursach. W takiej sytuacji

Kredyty 0 Comments

Jak w ostatnim czasie wygląda sytuacja na rynku kredytowym?

W ostatnim czasie na rynku kredytowym panuje spadek. Wartość udzielonych kredytów była mniejsza niż w ubiegłych kwartałach ostatnich lat. W zeszłym roku mimo, iż ilość zawieranych umów kredytowych rosła powiększał

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź