Już wkrótce mali i średni przedsiębiorcy z obowiązkiem raportowania JPK

Już wkrótce mali i średni przedsiębiorcy z obowiązkiem raportowania JPK

Od 1 lipca 2016 obowiązuje nowelizacja ordynacji podatkowej. Do końca roku ponad 140 000 podmiotów z sektora małych i średnich firm musi dostosować się do nowych przepisów. Czekający przedsiębiorców obowiązek raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego wymaga wdrożenia nowoczesnych narzędzi informatycznych. Firmy, które dotąd nie dostosowały swojego oprogramowania do nowych potrzeb, muszą się śpieszyć. Czasu jest mało, chętnych wielu, zaś dostawców rozwiązań z funkcjonalnością JPK tylko kilku.

Nowe obowiązki, nowe wymagania

Nowe przepisy podatkowe stanowią jasno, iż mali i średni przedsiębiorcy – firmy zatrudniające nie więcej niż 50 pracowników i osiągające roczny obrót poniżej 10 mln euro – prowadzący księgi rachunkowe z wykorzystaniem programów komputerowych od dnia 1 stycznia 2017 roku mają obowiązek raportowania informacji dotyczących podatku VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego . Pliki te w połączeniu z elektroniczną deklaracją VAT muszą być wysyłane do urzędu skarbowego do 25. dnia każdego miesiąca.

Ponieważ obowiązek ten obejmuje firmy z sektora MSP od 1 stycznia 2017, łatwo można wyliczyć, iż pierwsze Jednolite Pliki Kontrolne z informacjami o VAT muszą być gotowe najpóźniej do 25 lutego. Warto tu również zaznaczyć, iż wszelkie opóźnienia lub zwykłe niewywiązanie się z obowiązku będzie oznaczało dotkliwą karę finansową nakładaną na przedsiębiorcę (grzywna do 2800 zł oraz grzywna do wysokości 720 stawek dziennych).

W przypadku wezwania do kontroli skarbowej, mali i średni przedsiębiorcy będą mieli obowiązek (po minięciu okresu przejściowego trwającego dla firm z sektora MSP do 30 czerwca 2018 r.) udostępnić na żądanie fiskusa wszystkie struktury JPK w ciągu 14 dni od wezwania. W tym okresie małe i średnie firmy mogą odmówić przekazania organom kontrolnym danych w postaci JPK; będzie to jednak równoznaczne z możliwością podjęcia kontroli skarbowej w sposób tradycyjny, który jest dla przedsiębiorcy znacznie bardziej uciążliwy .

Im szybciej, tym lepiej

Ze względu na nieuchronność wprowadzenia JPK do sektora MSP i dramatycznie mało czasu by sprostać temu wyzwaniu , warto jak najprędzej podjąć kroki zmierzające ku dostosowaniu firmy i jej oprogramowania do nowych wymogów. Powodów do uprzedzenia terminu granicznego, od którego JPK będą obowiązkowe, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż z ponad 140 000 przedsiębiorstw sektora MSP będzie wymieniać i aktualizować swoje systemy informatycznie niemalże w ostatniej chwili. Oznacza to, iż dostawcy rozwiązań informatycznych posiadających funkcjonalność JPK mogą zostać obciążeni ponad miarę. Wszelkie wynikające z tego opóźnienia będą oznaczać nie tylko niepotrzebny stres właścicieli firm, ale też z całkowicie realną groźbę kar finansowych.

Kolejnym powodem do wcześniejszej wymiany systemu na wersję spełniającą wymogi JPK jest możliwość raportowania już teraz w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, dzięki czemu przedsiębiorcy unikną uciążliwych procedur sprawdzających realizowanych w tradycyjnej formie.

Korzyści dla państwa i podatników

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to dla rządu jeden ze sposobów walki z nieszczelnością polskiego systemu podatkowego. Nowe przepisy dają fiskusowi wgląd we wszystkie dane zakodowane w strukturach logicznych JPK oraz możliwość błyskawicznej analizy zawartych tam informacji. JPK pozwoli organom kontrolnym skutecznie wykrywać wszelkie nieprawidłowości i różnice pomiędzy ewidencją a dokumentacją firmy.

Dla samych przedsiębiorców JPK również niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz wspominanych już zmian w procedurach kontrolnych, Jednolity Plik Kontrolny pozwala (co wynika z przykładów państw stosujących JPK już od jakiegoś czasu) ograniczyć działania nieuczciwej konkurencji i zmniejszyć wyraźnie liczbę przypadków, w których dochodzi do nadużyć i wyłudzeń podatku.

Jedyne potwierdzane przez specjalistów zagrożenie dla firm prowadzących swoją ewidencję w sposób uczciwy i uporządkowany, które wynika z obowiązku raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego, to błędnie wygenerowany JPK. Co więcej, przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność również za te błędy, które nie wynikły z ich winy, ale powstały na skutek wadliwego oprogramowania. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby firmy posiadały sprawdzone i niezawodne systemy informatyczne.

Jest problem, są i rozwiązania

W czasie gdy ustawodawca pracował nad nowymi przepisami, przygotowania do nowych wymogów szły także pełną parą po stronie dostawców rozwiązań informatycznych. Już teraz firma Sage udostępniła swój system Sage Symfonia 2.0, który jest w pełni dostosowany do generowania JPK. Przedsiębiorcy posiadający poprzednią wersję systemu Sage Symfonia, w celu dostosowania go do Jednolitego Pliku Kontrolnego mogą ograniczyć się do zaktualizowania go do nowej wersji.

Firma Sage stworzyła również rozwiązanie dla przedsiębiorców pragnących sprawdzić poprawności JPK. Udostępniona przez nią platforma internetowa Sage e-Audytor jest pierwszym narzędziem służącym co weryfikacji JPK pod kątem wszelkich możliwych błędów.

Masz pytania lub wątpliwości związane z tematem Jednolitego Pliku Kontrolnego? Zadzwoń na ogólnopolską infolinię JPK dostępną pod numerem tel.: 22 417 93 01.

Previous Private Bank – nowoczesna bankowość klasy premium
Next Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Porozmawiajmy o podwyżce

Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75% pracowników oczekuje, że to szef

Wiadomości 0 Comments

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów

W ciągu czterech lat liczba samochodów na świecie wzrośnie o 300 mln i osiągnie poziom 1,2 mld sztuk – wynika z danych BASF. To stawia przed przemysłem poważne wyzwanie, jakim jest zmniejszanie emisji

Wiadomości 0 Comments

Co zrobić gdy zabraknie nam gotówki na weekendowym wyjeździe?

Polacy wciąż nie mogą żyć bez gotówki. W ubiegłym roku skorzystali z bankomatów aż 771 mln razy, a łączna kwota przeprowadzonych transakcji wyniosła aż 307 mld zł. W czasie wiosennych

Wiadomości 0 Comments

5 kroków dla zdrowych włosów. Przewodnik po pielęgnacji włosów

Nawet osoby o gęstych, lśniących włosach mogą być narażone na negatywne czynniki, takie jak stres, wahania hormonalne i zanieczyszczenie środowiska. Może to prowadzić do wypadania włosów i wpływać na ich

Wiadomości 0 Comments

W tym roku na polski rynek trafi 8 tys. hybrydowych toyot

W 2015 roku sprzedaż samochodów z napędem hybrydowym w Polsce wzrosła o blisko 40 proc. Toyota, która jest liderem rynku, sprzedała blisko 4 tys. takich aut. Japoński producent w tym roku chce podwoić sprzedaż,

Wiadomości 0 Comments

Open Life – opinie i podsumowanie II kwartału 2016

Towarzystwo ubezpieczeniowe Open Life specjalizujące się w tworzeniu innowacyjnych produktów ubezpieczeniowych na życie, już piąty rok działa z sukcesami na krajowym rynku finansowym. Open Life obchodzi w tym roku pięciolecie

1 Comment

  1. Robert
    22 grudnia, 13:07 Reply
    Używam wspomnianego w artykule oprogramowania firmy Sage do JPK. Jest proste i intuicyjne, bez problemu generuję pliki, choć nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w księgowości.

Zostaw odpowiedź