Na koniec roku rynek usług w chmurze może być wart 600 mln zł
Rozwiązania chmurowe to najszybciej rosnący segment rynku informatycznego w Polsce. Coroczny wzrost na poziomie ok. 20 proc. powoduje, że na koniec tego roku wartość rynku może sięgnąć 600 mln zł – szacuje Oktawave. Wydatki firm na usługi cloudowe stanowią coraz większą część budżetów na IT. Do chmury przekonała się już część dużych przedsiębiorstw, ale to sektor MŚP będzie napędzał rynek.
– Polski rynek chmury obliczeniowej w 2016 roku rośnie i będzie rósł w tempie około 19 proc. Szacujemy, że w firmach wydatki związane z chmurą obliczeniową wzrosną z 20 proc. do 30 proc. w tym roku. Da nam to łączną wartość rynku na poziomie ok. 600 mln zł – mówi agencji informacyjnej Newseria Dariusz Nawojczyk, szef marketingu w firmie Oktawave.
Firma badawcza PMR potwierdza, że rynek chmury rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w porównaniu do całej krajowej branży ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych). Zastrzega jednak, że trzeba mieć na uwadze nieporównywalnie niższą skalę zjawiska. Udział chmury w całkowitej wartości rynku IT w Polsce nieznacznie przekracza 1 proc. i jest ponad dwukrotnie niższy niż wskaźniki światowe. PMR ocenia, że nawet w perspektywie pięciu lat roczna dynamika chmury będzie przekraczać 20 proc.
– Do tej pory mówiło się bardzo dużo o tym, że firma traci kontrolę nad danymi zamieszczanymi w chmurze. Ostatnie lata i ten rok pokazują dobitnie, że ta obawa ustępuje. Jeżeli możemy mówić o jakichś barierach, to raczej związane są one z tym, w jaki sposób firmy mogą szybko i skutecznie przenieść swoją infrastrukturę do chmury obliczeniowej, czyli poszukują wiedzy i zasobów ludzkich na rynku do tego, by skutecznie zmigrować swoją technologię – mówi Dariusz Nawojczyk.
Według obserwacji Oktawave duże firmy, zatrudniające powyżej 500 pracowników, stanowią ok. 15 proc. wszystkich klientów, którzy korzystają obecnie z chmury. Dołączając firmy, które zatrudniają powyżej 200 pracowników, odsetek wzrasta do ponad 20 proc.
– To pokazuje, że duże firmy wcale nie omijają cloud computingu, tylko sięgają po niego coraz częściej. Jednak najszybciej rosnącą grupą klientów jest segment małych i średnich przedsiębiorstw – stwierdza Nawojczyk. – Firmy te mają dużo większą elastyczność w zakresie dostosowywania nowych technologii do swoich potrzeb. Ich budżety są zwykle mniejsze, ale dużo łatwiej jest przerzucić część tego budżetu lub wymienić jakąś technologie na nową, niż to się dzieje w dużych firmach.
PMR wnioskuje, że kluczowe dla dostawców chmury jest ukierunkowanie na segment MŚP, a nawet mikrofirm. Perspektywy sprzedaży do tego segmentu są – zdaniem ekspertów – wyraźnie lepsze niż do największych przedsiębiorstw, bardziej skupionych na rozwijaniu własnych, prywatnych zasobów.
W ocenie przedstawiciela Oktawave jednym z najważniejszych trendów na rynku jest udostępnianie aplikacji w chmurze obliczeniowej.
– To oznacza, że deweloperzy czynią aplikacje natywnymi, czyli mogą one bezpośrednio, od razu po uruchomieniu działać w chmurze obliczeniowej. To będzie jedno z największych ułatwień dla większości biznesów w Polsce w tym roku i w ciągu najbliższych lat – ocenia Nawojczyk. – Powstaje bardzo dużo ułatwień dla deweloperów związanych z chmurą obliczeniową, dlatego że jest to segment rynku, który być może najszybciej zaadoptuje nowe rozwiązania, tylko musi dostać odpowiednie narzędzia. Dlatego ten trend, by dawać jak najlepsze i jak najbardziej intuicyjne narzędzia deweloperom będzie jednym z najważniejszych w najbliższych latach.
Może to Ci się spodoba
Czy wsparcie od pożyczkodawców wzmocni małe i średnie firmy?
Sektor MŚP jest motorem napędowym polskiej gospodarki, ponieważ ok. 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw na polskim rynku to małe i średnie firmy. Nieraz takie firmy napotykają bariery w postaci wysokich kosztów,
Polskie firmy muszą zmieniać swój model działania na cyfrowy
Technologie cyfrowe stanowią podstawę strategii biznesowej dla 60 proc. firm na świecie. W Polsce tylko co czwarta planuje ich wdrożenie na szeroką skalę. Transformacja cyfrowa to kosztowny i długi proces, jednak dający
Leasing maszyn przemysłowych
Leasing maszyn przemysłowych to ogromne korzyści podatkowe, brak ograniczającego wkładu własnego oraz uproszczone formalności. Usługa jest również bardzo popularnym narzędziem optymalizacji kosztów wśród przedstawicieli doświadczonych i rozwiniętych przedsiębiorstw. W dzisiejszym
Ile kosztuje biuro rachunkowe
Początkujący przedsiębiorcy często zastanawiają się jak maksymalnie ograniczyć koszty działalności, bo boją się, że nie zarobią nawet na ZUS. Ale nie na wszystkim warto oszczędzać. Nie warto na przykład na
Wdrożenie rozwiązań chmurowych pomaga firmom w walce z cyberzagrożeniami oraz w obniżaniu kosztów działania
W ubiegłym roku liczba ataków hakerskich na firmy w Polsce wzrosła o 46 proc. – wynika z danych PwC. To powoduje, że firmy nie tylko zwiększają budżety na IT, lecz także szukają nowych rozwiązań,
Większość polskich firm nie mierzy efektywności pracy. W Europie to już standard
Tylko 45 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ich firma jest dojrzała procesowo – wynika z badania Macrologic. To oznacza, że mają one rozpisane poszczególne procesy, potrafią je kontrolować i mierzyć efektywność. Brak takiego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!