Słaby dolara, złoty i wzrosty na metalach szlachetnych

Słaby dolara, złoty i wzrosty na metalach szlachetnych

Dane ze Stanów Zjednoczonych w czwartek okazały się lekko rozczarowujące, co pozwoliło eurodolarowi ponownie na wzrost do powyżej 1,30. Złoto zaś drugi raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przebiło od dołu poziomu 1400 USD. Na rynku widoczna była także słabość polskiego złotego, który po wybiciu z silnej blisko 12-miesięcznej konsolidacji mocno traci na wartości od początku tygodnia.

Dane z USA rozczarowują

W I kwartale 2013 r. gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się w tempie 2,4% w ujęciu annualizowany. Tym samym Biuro Analiz Ekonomicznych zrewidowało w dół o 0,1 pkt. proc. wcześniejszy odczyt wzrostu gospodarczego. Finalny odczyt wzrostu PKB w I kwartale instytucja ta opublikuje 26 czerwca. Wraz z rewizją PKB na rynek napłynęły także trochę gorsze od oczekiwań tygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. (354 tys. vs. konsensus: 340 tys.). Obie publikacje zmniejszają nadzieję niedźwiedzi na dostosowania w dół QE3 przez FED podczas czerwcowego posiedzenia. Oczywiście największy wpływ na decyzje FED-u (posiedzenie 19 czerwca) mieć będą miesięczne dane z rynku pracy (7 czerwca), a wczorajsza silna reakcja rynków wynikała bardziej z pokonanych przez eurusd i złoto poziomów niż ze zmieniającego się ostatecznie nastawienia rynków w stosunku do przyszłej decyzji FED-u.

Duża zmienność w Azji

Emocji od początku tygodnia nie brakuje także podczas sesji w Azji. Zmienność indeksu Nikkei i na rynku jena znacznie wzrosła pod wpływem silnej realizacji zysków przez kapitał spekulacyjny, który wykorzystuje rosnące rentowności od japońskiego długu jako pretekst do zamykania pozycji na obu rynkach. Dziś w nocy giełda w Japonii odbiła pod wpływem dobrych danych potwierdzających wpływ Abeconomics na gospodarkę, ale do silnego wzrostu inflacji i wydatków gospodarstw domowych jest jeszcze daleko, a rosnące rentowności długu mogą pokrzyżować plany BOJ i premiera.

Czerwiec pełen emocji

Biorąc pod uwagę zmienność jaką przynosiły ostatnie wystąpienia członków FOMC w maju, oczekiwania na spotkanie FOMC 19 czerwca oraz na odczyt danych o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA 7 czerwca może przynieść dużą zmienność na parach dolarowych oraz na rynku metali szlachetnych . Dużo mniej emocji powinno przynieść posiedzenie EBC (6 czerwca), gdyż trudno oczekiwać by władze banku tak szybko zdecydowały się na kolejne silne działa, zwłaszcza że ostatnie wskaźniki wyprzedzające z Europy dają nadzieję na lekką poprawę w kolejnych miesiącach.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – Ostatnie dni przynoszą odwrót od dolara. Korzysta na tym m.in.. względnie słabe euro i tym samym rynek zbliża się do kluczowego miejsca. Mowa o linii poprowadzonej po szczytach, której pokonanie może negować układ formacji głowy z ramionami. Jeśli zostanie ona pokonana, to może dojść do zjawiska short covering, gdzie niedźwiedzio nastawieni inwestorzy będą mogli zamykać swoje krótkie pozycje. W konsekwencji kurs dość szybko powinien zwyżkować w okolice kolejnych oporów przy 1,3170-1,3244. Zdaje się, że przyszły tydzień będzie kluczowym i wtedy też dowiemy się, czy EURUSD pozostanie w niebieskim kanale spadkowym, czy też nie.

EURPLN, W1 – W środowym komentarzu porannym wspominaliśmy o istotności okolic 4,21-4,22 i o tym, co może się stać po przekroczeniu tego miejsca. Zgodnie z oczekiwaniami, notowania z impetem pokonały tę barierę, realizując kolejne zlecenia oczekujące. Dzięki temu kurs dość szybko znalazł się przy pierwszym potencjalnym zasięgu w rejonie 4,25-4,26. Jednak obecnie notowania znajdują się już na wyższym poziomie i tym samym następne bariery wypadają przy 4,30 oraz 4,35 (ekspansja 161,8%). Najbliższe wsparcie jest wyznaczone przez pokonany opór 4,21-4,22.

 

Paweł Kordala
XTB

Previous Komentarz do rynku złotego
Next Spadkowe zakończenie tygodnia (w USA)

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Spadki na Wall Street

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, podczas wczorajszego posiedzenia RPP podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. „Nasze oczekiwania się spełniają i pozostają na niezmienionym poziomie. Wszystko idzie jak należy.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Warszawska ofensywa

W USA czwartkowe zakończenie sesji dawało szansę na piątkowe odbicie. Jednak bardzo słabe zachowanie rynków europejskich stawiało pewien znak zapytania. Kierunek mogły rynkowi pokazać amerykański dane makro. Były na pozór

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – w oczekiwaniu na FED

Po dość płaskich sesjach na giełdach w Europie i na Wall Street oraz w Azji dziś zmienność na rynkach powinna być dużo większa. Wydarzeniem dnia będzie dziś posiedzenie Rezerwy Federalnej.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty negując część piątkowego umocnienia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2245 PLN za euro, 3,1602 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4277 PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty najmocniejszy do euro od 5-tygodni

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi umocnienie się polskiej waluty wobec euro do 5-tygodniowych maksimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1971 PLN za euro, 3,3855 PLN wobec dolara

Komentarze rynkowe 0 Comments

Początek końca luzowania ilościowego?

Piątkowa sesja, ze względu na dosyć ubogi kalendarz ekonomiczny, zapowiadała się leniwie. Poranek przyniósł inwestorom dobre dane z Japonii. Liczba zamówień maszyn produkcyjnych w sektorze prywatnym trzeciej gospodarki świata zwiększyła

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź