Jak zagwarantować sobie bezpieczną starość? Różnice między kontem oszczędnościowym a emerytalnym
Prognozy dotyczące wysokości emerytury obecnych 30-40-latków nie są zbyt optymistyczne. Mimo to niewielu Polaków decyduje się na gromadzenie dodatkowych środków z myślą emeryturze. Warto jednak wygospodarować z miesięcznej pensji choćby niewielkie oszczędności i ulokować je w odpowiednich instrumentach.
Chociaż nadwyżkę środków finansowych możesz zainwestować w ryzykowne instrumenty finansowe – tak, by zwiększyć szanse na osiągnięcie dużych zysków, warto postawić na bezpieczne rozwiązanie. Do wyboru masz: tradycyjne konto oszczędnościowe lub konto emerytalne. Poznaj najważniejsze różnice między nimi, a następnie zadecyduj.
Wysokość oprocentowania
Różnica w oprocentowaniu kont oszczędnościowych i kont emerytalnych nie jest duża. Typowe rachunki oszczędnościowe charakteryzują się oprocentowaniem oscylującym wokół 1,20%-1,50% w skali roku. W zależności od oferty banku, można zyskać więcej, np. gdy wartość ulokowanych środków przekroczy ustaloną kwotę (im wyższe saldo, tym wyższe oprocentowanie).
Tymczasem oprocentowanie kont emerytalnych w wersji podstawowej równe jest najczęściej stopie referencyjnej NBP i ulega zmianie w kierunku i o wartość zmiany tej stopy. Niektóre banki dają jednak możliwość skorzystania z promocyjnego oprocentowania. Za przykład może posłużyć Getin Bank – posiadając jednocześnie konto emerytalne i jedno z premiowanych kont (np. Konto Uniwersalne Plus, Konto Getin UP), można skorzystać z podwyższonego oprocentowania w okresie 5 lat.
Podatek od zysków kapitałowych
Wybierając konto oszczędnościowe, na koniec okresu kapitalizacji odsetek zawsze pobierany jest podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%.
Decydując się na typowe konto emerytalne (np. w Getin Bank), 19% wypracowanych odsetek pozostaje w twojej kieszeni. By jednak tak było, należy spełnić kilka warunków:
- wypłata środków po ukończeniu 60 roku życia
lub
- nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat z IKE, na które środki były wpłacane w co najmniej 5 latach kalendarzowych lub ponad połowa wartości wpłat dokonano na 5 lub więcej lat przed złożeniem wniosku o wypłatę środków.
Limit wpłat
Jeśli chcesz oszczędzać w ramach standardowego rachunku oszczędnościowego, możesz wpłacać dowolną kwotę. Nie istnieją bowiem żadne limity – w przeciwieństwie do konta emerytalnego. W tym przypadku w ciągu roku nie możesz wpłacić więcej niż trzykrotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia (w 2016 roku limit ten wynosi 12 615 zł). Można więc powiedzieć, że oszczędzanie na emeryturę w ramach konta emerytalnego jest nieco ograniczone.
Liczba posiadanych kont
Wybierając tradycyjne konto oszczędnościowe, nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednego rachunku. Tylko od ciebie zależy, ile kont i w jakich bankach otworzysz. Na wszystkie rachunki możesz wpłacać pieniądze, by w ten sposób rozlokować wszystkie oszczędności.
W przypadku konta emerytalnego, możesz posiadać tylko jeden rachunek – nie tylko w obrębie tego samego banku. Mając już jedno IKE, nie można założyć kolejnego – w innych bankach czy instytucjach finansowych. Co więcej, konto emerytalne nie może być rachunkiem wspólnym, np. z małżonkiem.
Swobodny dostęp do środków
Decydując się na ulokowanie pieniędzy z myślą o emeryturze na koncie oszczędnościowym, masz swobodny do nich dostęp. Tak naprawdę możesz z nich korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie musisz przy tym obawiać się utraty wypracowanych odsetek.
Z konta emerytalnego także możesz przedwcześnie wypłacić pieniądze. Musisz jednak liczyć się wówczas z koniecznością zapłaty podatku Belki. Środki nie trafią jednak na twoje konto osobiste od razu. Zwykle pojawiają się w ciągu 1-3 dni.
Może to Ci się spodoba
Czy warto założyć internetowe konto bankowe?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie konta internetowego połączonego ze swoim rachunkiem bankowym. Zdecydowanie jest to rozwiązanie wygodne i innowacyjne. Sprawdźmy jakie są jego zalety, a może też
Atrakcyjne zarobki nie są wystarczające. Dla 35 proc. Polaków najważniejsze przy wyborze pracy są pozapłacowe benefity
Dla co trzeciego pracownika to nie pensja, a pozapłacowe bonusy mają zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Wśród atrakcyjnych dodatków Polacy wymieniają m.in. ubezpieczenia zdrowotne i grupowe na życie. Blisko połowa
Jaki fundusz emerytalny wybrać?
Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie
Bitcoin cash – czym jest i jak w niego inwestować?
Bitcoin cash, nazywany także B-cash, miał rzekomo zastąpić zwykłego bitcoina. Ten plan promotorów BCH się nie powiódł, ale mimo to powstała w 2017 roku kryptowaluta jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych
Mieszkanie Plus zmieni rynek kredytów hipotecznych?
Program zakładający powstanie tak wielu budynków mieszkalnych na terenie całego kraju będzie oddziaływał na całą gospodarkę. W samym pilotażu znalazło się ponad 30 samorządów, powstaną tysiące mieszkań. Każdy, najmniejszy szczegół
Ekantor przyjazny dla laika
Osoby, które wciąż jeszcze odwiedzają tradycyjne kantory lub banki często robią to, choć jest to dla nich mało komfortowa sytuacja. Boją się, że zawierając transakcje za pośrednictwem Internetu utracą swoje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!