Jak zostać księgowym?
Certyfikaty księgowe zostały zniesione w sierpniu 2014 roku. W związku z tym, przynajmniej teoretycznie, każdy otrzymuje uproszczoną możliwość zrobienia kariery jako księgowy. Jednak czy dobre chęci wystarczą aby zaoferować swoim klientom odpowiednio wysoki poziom usług?
Aktualna sytuacja prawna
Zgodnie z aktualnymi przepisami wystarczy aby zainteresowany ukończył szkolenie z księgowości, posiadał pełną zdolność do czynności prawnych oraz ubezpieczył się od odpowiedzialności cywilnej. Wprowadzone deregulacje sprawiły, że każdy z nas ma możliwość prowadzenia własnego biura księgowego. Jednak rzeczywistość pokazuje, że konkurencyjny rynek bardzo szybko weryfikuje mniej atrakcyjne oferty.
Jak przyciągnąć klienta?
Jedna z podstawowych umiejętności w pracy księgowego jest sprawna obsługa komputera oraz powiązanych z nim programów. Ważną rolę w znalezieniu pracy odgrywa także znajomość języków obcych. Profesjonalny księgowy powinien być również odpowiednio zaznajomiony z sytuacją prawną oraz potrafić reagować na zachodzące w niej zmiany.
Wiedza, umiejętności i etyka księgowego wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego na każdym poziomie – od rozliczenia PIT po finanse dużych podmiotów gospodarczych. Poziom kwalifikacji księgowych jest różny i może być stopniowany, ale dobrze jest, gdy zostanie potwierdzony przez cieszącą się zaufaniem instytucję.
Klienci najczęściej poszukują więc osoby, która zagwarantuje im bezpieczne zarządzanie ich finansami. Dlatego warto jest zdobyć również wykształcenie na studiach takich jak finanse i rachunkowość czy ekonomia. Najlepiej aby były one połączone ze stażem odbytym w firmie czy biurze rachunkowym. Dzięki temu będziemy w stanie poznać księgowość w praktyce i zdobędziemy udokumentowane doświadczenie, przydatne w naszej dalszej pracy.
Różne ścieżki wykształcenia
Istotną rolę wykształcenia wydaje się potwierdzać także samo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które wprowadziło w 2009 roku czterostopniowy system certyfikacji zawodu księgowego.
Pierwszy stopień wymaga co najmniej średniego wykształcenia. Przy drugim, dającym tytuł specjalisty ds. rachunkowości, należy posiadać dodatkowo zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu I stopnia bądź inną formą uznaną przez organizatora kształcenia za równoważną. Trzeci stopień, który pozwala zdobyć kwalifikacje głównego księgowego, wymaga wykształcenia wyższego lub średniego oraz zaświadczenia kwalifikacyjnego II stopnia, certyfikatem księgowym wydanym przez Ministerstwo Finansów bądź dyplomem ze studiów na wspomnianych wyżej kierunkach.
Pensje księgowych
Zarobki osób pracujących jako księgowi są silnie związane z zajmowanym stanowiskiem pracy. Przykładowo, gdy asystent do spraw księgowości zarabia około 3300 zł miesięcznie, młodszy księgowy może liczyć na zarobki wyższe o ok. 400 złotych. Najwyższe kwoty, oscylujące nawet w okolicach 7 tysięcy złotych miesięcznie przypadają samodzielnemu księgowemu. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokość pensji zależy od wielu różnych czynników. Wśród nich możemy wymienić chociażby lokalizację wykonywania zawodu (najlepiej wypada tutaj województwo mazowieckie) czy kapitał firmy – zarobki są bowiem wyższe w przypadku przedsiębiorstw z aktywami zagranicznymi.
Różnorodność dróg do bycia księgowym jest jedną z jego wielu zalet. Możemy podjąć taka decyzję w każdym momencie naszego życia, bez znaczenia co robiliśmy wcześniej. Należy mieć jednak świadomość, że uzyskanie oraz pogłębianie odpowiednich kwalifikacji jest ciągłym procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i sporych nakładów pracy.
Może to Ci się spodoba
Agencje PR nie są obecne w spółkach Skarbu Państwa
Automatyzacja treści i schyłek mediów opiniotwórczych to jedne z ważniejszych wyzwań, z którymi będzie się mierzyć branża public relations w przyszłym roku. Agencje PR liczą także na nowe zlecenia od spółek Skarbu Państwa. To
Krajowy sektor usług biznesowych wciąż rośnie
Polski sektor wykonywanych na zlecenie innych przedsiębiorstw usług biznesowych jest coraz większy. W ubiegłym roku tego rodzaju prace wykonywały 532 centra należące do 356 inwestorów zagranicznych. Pracowało w nich ponad 150
Krótszy dzień pracy – eksperyment czy przyszłość?
Bez pracy nie ma kołaczy, znamy to zdanie od dziecka. Jednak w dzisiejszych czasach większość osób zapracowuje się, czasem nawet poświęca na pracę swój czas prywatny. Osiem godzin w biurze
Kiedy dochodzi do wypalenia zawodowego?
Wiele stanowisk pracy sprawia, że zatrudniony jest zmęczony, zestresowany i ciągle nerwowy. Narastająca presja, odpowiedzialność za błędy i nagany prowokują stany depresyjne i załamanie. To pierwszy krok do wypalenia zawodowego.
Co trzecia firma rozpocznie inwestycje w ciągu 6 miesięcy
Polskie firmy dość ostrożnie planują swoje inwestycje. Z raportu Deutsche Bank wynika, że na najbliższe pół roku zamiar rozpoczęcia jakiejś formy inwestycji deklaruje jedna trzecia przedsiębiorstw. Z tej grupy ponad
Co czwarty pracownik czuje się słabo poinformowany o działaniach firmy
Odpowiednia komunikacja wewnętrzna ma decydujący wpływ na wynik firmy: pracownicy wiedzą, jaki cel jest realizowany i jaki w tym jest ich udział. Jak wynika z badania emplo, ponad 70 proc. pracowników uważa, że
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!