Nowe trendy w polskim faktoringu
Polscy faktorzy odchodzą od najprostszych rozwiązań rynkowych. Firmy faktoringowe stawiają na rozwój technologii IT oraz produkty hybrydowe, które łączą faktoring z innymi narzędziami finansowania handlu. Branża planuje również wdrożenie działań adresowanych do firm z sektora MŚP, wzorowanych na rynku brytyjskim, takich jak finansowanie pojedynczych faktur czy aukcje faktur online.
Cyfrowa dojrzałość branży
Polscy faktorzy od lat notują dwucyfrowe roczne wzrosty, co przyczynia się do ugruntowania pozycji Polski jako jednego z najszybciej rozwijających się rynków faktoringowych w Europie. Według danych Factors Chain International, w 2014 roku europejski rynek faktoringu wzrósł o blisko 10%, zaś polski – o ponad 17%*. – Z pewnością korzystny wpływ na wyniki branży ma odejście polskich faktorów od standardowej oferty na rzecz innowacyjnych rozwiązań – mówi Tomasz Domagalski, Kierujący Wydziałem Sprzedaży w Departamencie Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium – Polski faktoring rozwija się głównie w obszarze Internetu i technologii IT. Jeszcze do niedawna warunkiem uruchomienia finansowania było przekazanie faktorowi całkiem pokaźnego pliku dokumentów. Dziś wymiana danych odbywa się online, a system faktora jest ściśle skorelowany z systemem księgowym przedsiębiorcy.
Obecne systemy internetowe faktorów pozwalają również na szybki dostęp do informacji dotyczących administrowanych przez nich wierzytelności. Wystarczy kilka chwil, by wygenerować szczegółowy raport, stworzony według potrzeb klientów, który później można łatwo wczytać do systemu księgowego. Zgodnie z obowiązującym trendem, minimalizuje się obieg dokumentów papierowych na rzecz elektronicznych. Ponadto pojawia się coraz więcej rozwiązań mobilnych, umożliwiających faktorantom zarządzanie usługą faktoringu przez tablet czy telefon. Dzięki temu mogą oni np. dokonać wypłaty środków czy zapłacić dostawcy smartfonem. Nie są to jeszcze rozwiązania popularne na polskim rynku, niemniej technologia jest już dostępna u dostawców systemów informatycznych.
Nowe możliwości – produkty hybrydowe
Wraz ze zmianami technologicznymi, faktorzy poszerzają również ofertę produktową. Doskonałym przykładem są produkty hybrydowe, będące skrzyżowaniem faktoringu z innymi narzędziami finansowania handlu. Przykładowo, połączenie akredytywy i faktoringu pozwala finansować operacje handlowe klienta od momentu złożenia przez niego zamówienia aż do chwili spłaty. Po otwarciu akredytywy, bank przekazuje dostawcy środki klienta, a następnie – w czasie sprzedaży zakupionych dóbr przez kontrahenta – przekazuje powstałą wierzytelność do faktoringu. W ten sposób środki pozyskane dzięki faktoringowi służą do spłaty akredytywy. Oprócz wygenerowania dodatnich przepływów pieniężnych, faktor umożliwia również klientowi zawarcie umów z dostawcami na korzystnych warunkach poprzez odroczenie płatności odbiorców na ustalony wspólnie termin. Dzięki elastyczności i innowacyjności produktu, faktorant nie musi angażować w operację prawie żadnych własnych środków finansowych.
Rozwiązanie hybrydowe – Mille-Link Faktoring
Coraz lepsze warunki dla MSP
Branża pracuje także nad rozszerzeniem oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw na wzór brytyjski. W przyszłości polscy faktorzy, podobnie jak ich odpowiednicy z Wielkiej Brytanii, postarają się rozszerzyć swoje oferty o finansowanie pojedynczych lub wyselekcjonowanych faktur (single invoice finance), produkty dla branż trudnych (deweloperzy i firmy budowlane) oraz wprowadzą tzw. Receivables Exchange Platforms – aukcje pojedynczych faktur online. – Coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce będą też aplikacje mobilne, obsługujące różnorodne formy faktoringu. Umożliwią one firmom oszczędność czasu i pieniędzy oraz, w zależności od celów biznesowych, wybór najlepszego pakietu rozwiązań. – podsumowuje Tomasz Domagalski.
*https://www.fci.nl/en/news/global-factoring-volume-reaches-eu-2-311-billion-euros-in-2014-up-3.6-from-2013/329
Może to Ci się spodoba
Na czym polega leasing operacyjny? To warto wiedzieć
Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Na czym polega leasing operacyjny? I czym różni się on od leasingu finansowego oraz zwrotnego? W Polsce leasing zdobył popularność w latach 90.
„Ala – księgowość uproszczona” rozwiązaniem dla Twojej firmy
Biura rachunkowe oraz firmy poszukują nowych narzędzi i koncepcji, które pomogłyby im usprawnić prowadzenie księgowości. Zaoszczędzony w ten sposób czas oraz środki kapitałowe można wówczas zainwestować w rozwój firmy czy
Koszty działania firm i administracji państwowej mogą być niższe
Administracja publiczna i prywatna w Polsce jest nadal konserwatywna w zakresie stosowanych technologii. Tymczasem najnowsze rozwiązania IT, które można dostosować do danej organizacji, zdobywają dojrzałe rynki możliwościami znaczącego obniżenia kosztów działalności. Dominik Żochowski,
Oracle i Integrated Solutions (IS) łączą siły. Będą wspierać firmy w cyfrowej transformacji
Blisko połowa dużych firm chce skorzystać z usług w chmurze obliczeniowej – wynika z danych IDC. Wśród głównych powodów jest dążenie nie tylko do ograniczenia kosztów, lecz także do przyśpieszenia wprowadzania usług i zapewnienia większego
Europejskie i polskie firmy rzadko pozyskują finansowanie z rynków kapitałowych
Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego ma pobudzić inwestycje firm poprzez większy dostęp do finansowania. Dziś w Europie 20 proc. finansowania pochodzi z rynku kapitałowego, a pozostała część z banków. W USA proporcje są odwrotne.
40 proc. menadżerów angażuje się w proces wyboru kandydatów do pracy
Jednym z najczęstszych powodów nieudanego procesu rekrutacji jest brak komunikacji między menadżerem a rekruterem. Z badania Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji wynika, że tylko 40 proc. menadżerów angażuje się w selekcję życiorysów