Czy Rekomendacja S zmieniła tendencje kredytobiorców?
Obowiązkowy wkład własny przy zakupie mieszkania, wynoszący od tego roku minimum 10% wartości całego kredytu hipotecznego, mógł dla niektórych okazać się barierą nie do przejścia. Na rynku nadal dominują jednak klienci, dla których nawet 20% wkład własny nie stanowi większego problemu.
W związku z wprowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacją S, która weszła
w życie od 1 stycznia 2015 r., każda osoba chcąca kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, musi wnieść co najmniej 10% wartości kupowanej nieruchomości. W skrócie oznacza to, że nabywając mieszkanie przykładowo warte 300 tysięcy złotych, ze swojej strony należy wnieść co najmniej 30 tysięcy złotych.
Jeszcze przed rokiem minimalny wkład własny wynosił 5%, natomiast począwszy od obecnego, będzie on rósł kolejno o 5% rocznie do 2017 roku, osiągając wtedy poziom 20%. Przepis ten miał na celu głównie zwiększenie bezpieczeństwa kredytobiorców, ale z drugiej strony kazał stawiać pytanie – jak zareaguje na to rynek i czy obowiązkowy wkład własny zahamuje sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego?
Znaczących zmian nie widać
Po dwóch miesiącach od wprowadzenia zmian, deweloper Home Invest dokonał analizy, porównując analogiczne wyniki sprzedaży oraz zainteresowania mieszkaniami sprzed roku, z tymi z pierwszych dwóch miesięcy roku bieżącego.
„Przez minione dwa miesiące obserwowaliśmy zainteresowanie ofertą naszych mieszkań, będące na bardzo zbliżonym poziomie chociażby do tego sprzed roku. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wkład własny naszych klientów zazwyczaj wynosił pomiędzy 10 a 20%, więc wprowadzenie Rekomendacji S nie zmienia aż tak bardzo nastawienia w procesie zakupu mieszkania” – mówi Janusz Miller, kierownik działu sprzedaży i marketingu Home Invest.
Wyższy wkład własny nie wpłynął również znacząco na wysokość zaciąganych kredytów hipotecznych. Ich średnia wysokość na mieszkanie w Warszawie oscyluje w granicach 300 tysięcy złotych.
Wkład własny barierą? Niekoniecznie
Trudno jednoznacznie stwierdzić, dla jak dużej grupy kredytobiorców 5-procentowy wkład własny okazał się zaporą nie do pokonania. Raporty Związku Banków Polskich od wielu lat nie rozdzielają struktury LTV (współczynnik pomiędzy wysokością kredytu, a wartością zabezpieczenia tego kredytu) udzielanych kredytów na szczegółowe przedziały. Od wielu lat kredyty z LTV powyżej 80%, czyli z wkładem własnym poniżej 20%, stanowią około połowę wszystkich udzielanych kredytów.
Ten trend został utrzymany także w 2014 roku. Jak wskazują parametry kredytów udzielanych klientom Home Invest w firmie Notus Doradcy Finansowi, ponad połowa kredytów w 2014 roku wykazywała wkład własny równy lub poniżej 20 procent.
„Godnym odnotowania jest jednak fakt, że aż siedem na dziesięć kredytów zaciągniętych w minionym roku posiadało wkład własny o wartości 10% całego kredytu lub wyższy. Jeśli ten trend miałby się dalej utrzymać, tegoroczne podniesienie wkładu własnego o 5% nie powinno więc znacząco wpłynąć na tendencje kredytobiorców, a co za tym idzie, sprzedaż mieszkań również pozostanie na stabilnym poziomie” – komentuje Janusz Miller.
Może to Ci się spodoba
Apartament nad morzem, czyli dobra lokata kapitału
Sposobem inwestowania pieniędzy, który zaczyna być popularny w naszym kraju, jest lokowanie kapitału w wakacyjne nieruchomości za granicą. Jedną z zalet takiego sposobu jest posiadanie własnego apartamentu w innym kraju.
Czy trzeba płacić kaucję za mieszkanie?
Każdy, kto wynajmował mieszkanie zdaje sobie sprawę, że część właścicieli pobiera tak zwaną kaucję mieszkaniową. Ma ona stanowić zabezpieczenie finansowe w przypadku spowodowania szkód lub uszkodzeń przez lokatorów. Wówczas wpłacona
Ceny mieszkań spadają
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne zanotowały nieznaczne, lecz dosyć zróżnicowane wahania. Średnia zmiana kwot ofertowych wyniosła -0,5%, transakcje w większości
Niezłe tempo sprzedaży
Choć średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie wzrósł o nieco ponad tydzień, to nadal możemy mówić o dość dobrym tempie sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. Średni czas oczekiwania na klienta
Lepsze zbilansowanie największych rynków deweloperskich
Najnowsze dane z rynku mieszkań deweloperskich największych polskich miast napawają umiarkowanym optymizmem na przyszłość. Wskazują one, że rynek ten zmierza w kierunku coraz lepszego zbilansowania. Stopniowo zmniejsza się wysoka dysproporcja
Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w Inteligentnym Domu
Z badań „The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities” przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie więcej niż 500 inteligentnych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!