Greckie kłopoty a cena złota – raport surowcowy

Greckie kłopoty a cena złota – raport surowcowy

W środę indeks CRB zanotował spadek o 0,74% do poziomu 221,99 pkt. Był to przede wszystkim rezultat spadku cen ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu CRB. Ponadto zniżkowały ceny metali oraz niektórych towarów rolnych.

Cena złota wciąż pod presją podaży

Złoto zostało wczoraj przecenione o 1,3%, a wraz z nim w dół powędrowały ceny pozostałych metali szlachetnych. W ostatnim czasie na cenę żółtego kruszcu w największym stopniu wpływa grecka saga zadłużeniowa i związane z nią ruchy na rynkach walutowych.

W tym tygodniu grecki rząd zaostrzył swoją retorykę względem unijnych instytucji, co w opinii niektórych obserwatorów rynku zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro. Na pewno obecnie taki scenariusz jest mało prawdopodobny, jednak nie ulega wątpliwości, że do porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia jest jeszcze daleko.

Wzrost niepewności dotyczący przyszłości Grecji kładzie się cieniem na wartości euro, jednocześnie umacniając amerykańskiego dolara. Z kolei siła amerykańskiej waluty negatywnie wpływa na notowania złota, które wyrażane są właśnie w USD. W rezultacie cena żółtego kruszcu znajduje się pod presją podaży, nawet pomimo faktu, że niepewność dotycząca greckiej gospodarki teoretycznie powinna zwiększać atrakcyjność złota jako „bezpiecznej przystani”.

Wczoraj notowania złota przebiły w dół techniczne wsparcie w okolicach 1226 USD za uncję i zatrzymały się dopiero w rejonie 1220 USD za uncję – czyli przy poziomie wsparcia wypadającym w połowie ponad dwumiesięcznego ruchu wzrostowego rozpoczętego w listopadzie ub.r. Dzisiaj rano cena złota odbija na północ, jednak poziom 1226 USD za uncję jest obecnie skutecznym poziomem oporu.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Kolejny wzrost zapasów ropy w USA

Tymczasem na rynku ropy naftowej najważniejszą wiadomością wczorajszego dnia były dane dotyczące zapasów tego surowca w USA. Zaprezentował je amerykański Departament Energii (DoE) w swoim cotygodniowym raporcie.

Tego, że w minionym tygodniu po raz kolejny wzrosły zapasy ropy naftowej, można się było spodziewać, chociażby po danych zaprezentowanych we wtorek przez Amerykański Instytut Paliw. Według nich, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,6 mln baryłek.

Jednak wielkość zaprezentowana przez DoE była znacznie większa. Według departamentu, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 4,9 mln baryłek. Tym samym, dotarły one do poziomu 417,9 mln baryłek, będącego historycznym rekordem.

W rezultacie, wczoraj cena ropy WTI spadła o 3%. Dzisiaj niweluje część środowej zniżki, jednak wiele wskazuje na to, że ta zwyżka cen nie utrzyma się na długo. Kolejny z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA sugeruje bowiem, że popyt na ten surowiec jest niewielki w porównaniu z jego sporą podażą.

2

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Bank SMART wprowadza biometrię głosową
Next EM FX: zawieszenie broni na Ukrainie pcha USD/RUB w dół

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na pszenicy i kukurydzy

Złoto w dniu wczorajszym zamknęło się tuż poniżej oporu wynikającego z chmury Ichimioku, który przebiega na poziomie 1334$. Ewentualne zamknięcie powyżej tego poziomu stanowić będzie techniczny sygnał kupna. Dziś rano

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru w górę po informacjach z Brazylii i Tajlandii – komentarz surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych zdecydowanie dominował kolor zielony. Odzwierciedlił to indeks CRB, który wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. We wzrostowym odreagowaniu na rynkach surowcowych pomogła sytuacja

Analizy surowców 0 Comments

Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

W piątek indeks CRB zanotował relatywnie niewielki spadek – o 0,02% do poziomu 272,64 pkt. Podrożały m.in. miedź, platyna, pallad, ryż oraz kakao. Z kolei na minusie po raz kolejny

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: spadki po reteście wybicia z klina

Notowania złota po wybiciu z opisywanego przez nas klina zaliczyły znaczące spadki. Następnie doszło do retestu jego dolnego ograniczenia, po czym cena znów zaczęła się kierować na południe. Aktualnym celem

Analizy surowców 0 Comments

Apetyt na ryzyko szkodzi cenom złota

Nadzieje na porozumienie w sprawie greckiego zadłużenia zwiększa apetyt inwestorów na ryzyko. Cierpią na tym notowania złota, które kontynuują ruch w dół. Obecnie cena kruszcu zbliża się do poziomu 1200

Analizy surowców 0 Comments

Mizerne odbicie na złocie

Odreagowanie w dół wartości amerykańskiego dolara odbiło się na rynku złota. Jednak skala ruchu w górę jest symboliczna. Zmienność notowań złota podczas dzisiejszej sesji jest spora, jednak na razie cena

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź