Kiedy można mówić o pozycji dominującej?
O pozycji dominującej można mówić wtedy, gdy przedsiębiorstwo świadczy niespotykane na rynku usługi i góruje nad pozostałymi (mniejszymi firmami). Polskie prawo nie pozostaje obojętne i reguluje to zjawisko w całej rozciągłości. Jak jeszcze charakteryzować można pozycję dominującą?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że pozycja dominująca nie jest zakazana przez prawo. Dopiero za nadużycie uważa się jej wykorzystywanie oraz działanie zmierzające do kontroli konsumentów oraz wykluczania konkurencji.
Pozycja dominująca dotyczy jakości i wartości świadczonych usług. Zatem może to być jedna korporacja lub kilka małych firm. Wszystko zależy od zakresu i miejsca działania. W większych miastach trudniej uzyskać taką pozycję i zwykle bazuje na wieloletniej działalności.
Firma, która posiada pozycję dominującą musi mieć realny wpływ na działania rynkowe oraz automatycznie zmniejszenie konkurencji lub celowe eliminowanie.
Warto podkreślić, że o pozycji decyduje również ilość pozyskanych klientów oraz odniesienie do innych przedsiębiorstw. Jeśli przekracza 40%, wówczas może niezależnie funkcjonować oraz regulować istnienie konkurencji.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!