Ceny gazu ziemnego wciąż bardzo zmienne – raport surowcowy

Ceny gazu ziemnego wciąż bardzo zmienne – raport surowcowy

Duża zmienność cen nadal króluje na rynkach towarowych. Wczoraj odzwierciedlił to indeks CRB, którego wartość spadła o ponad 2%, docierając do poziomu 253,33 pkt. We wtorek rozchwiane były zarówno ceny surowców energetycznych, jak również metali oraz towarów rolnych.

Duża zmienność cen gazu ziemnego

Prawdziwe emocje przeżywają ostatnio inwestorzy na rynku gazu ziemnego. Wczoraj cena tego surowca w USA spadła o 4,1%, tym samym będąc liderem wczorajszych zniżek. Jednak kilkuprocentowe zmiany cen gazu ziemnego to coś, do czego inwestorzy na rynku tego surowca zdążyli się już przyzwyczaić – już od ponad miesiąca na wykresie gazu ziemnego można obserwować wyjątkową zmienność cen.

Chwiejność notowań gazu ziemnego to efekt uzależnienia notowań tego surowca od pogody. Gaz ziemny jest w Stanach Zjednoczonych powszechnie wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń – około połowa gospodarstw domowych w USA korzysta właśnie z tego surowca przy ogrzewaniu. To zaś sprawia, że gdy zima jest mroźna, popyt na gaz ziemny wyraźnie rośnie – natomiast gdy temperatury są relatywnie wysokie, popyt na gaz spada. I to właśnie ten mechanizm rządził cenami gazu ziemnego w ostatnich tygodniach.

Ostatnie kilka sesji to okres, w którym dominują prognozy pogody zakładające łagodną zimę – temperatury powietrza w grudniu mają być wyższe od średniej dla tego okresu w roku. To zaś może oznaczać mniejszy popyt na gaz ziemny – co od razu odbiło się na cenach tego surowca.

Obecnie gaz ziemny w Stanach Zjednoczonych jest najtańszy od nieco ponad miesiąca. Cena tego surowca testuje właśnie wsparcie w okolicach 3,82 USD za mln BTU. Kolejnymi barierami dla strony podażowej są okolice 3,72 USD i 3,63 USD za mln BTU.

1

Wykres 1. Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne.

Przyspieszenie zasiewów soi w Brazylii

Nieco spokojniej jest na rynku soi, ale cena tego surowca i tak spadła wczoraj relatywnie mocno, bo o ponad 2,2%, powracając tym samym poniżej psychologicznej bariery 1000 USD za 100 buszli. Na wykresie soi widać wyraźnie formację głowy i ramion, której linia szyi jest obecnie testowana.

Zrealizowanie się tej formacji w całości – czyli w praktyce dalszy spadek cen soi do okolic 904-906 USD za 100 buszli – jest prawdopodobnym scenariuszem. Za kontynuacją zniżki przemawiają dane fundamentalne – coraz bardziej realna wydaje się bowiem perspektywa obfitych zbiorów tego zboża w Ameryce Południowej.

Deszcze, jakie spadły ostatnio w Brazylii, pozwoliły na przyspieszenie zbiorów – wcześniej były one opóźnione ze względu na suszę. Obecnie zasiewy w tym południowoamerykańskim kraju są już ukończone w 85 procentach. To jedynie o 4 punkty procentowe mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co więcej, prognozy pogody na kolejne dni zapowiadają dalszy ciąg sprzyjających warunków meteorologicznych do kontynuacji zasiewów. To zaś oznacza presję na spadek cen soi.

2

Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Dane w Europie
Next Poranny komentarz walutowy – nowe minima na EURUSD

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena miedzi w konsolidacji

Dzisiaj nad ranem pojawiły się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym importu surowców do tego kraju. Z informacji tych wynikało, że we wrześniu Chiny importowały 390 tys. ton miedzi,

Analizy surowców 0 Comments

Nowe minimum na pszenicy

Zgodnie z tym co pisaliśmy w dniu wczorajszym, wtorkowe wybicie dołem z chmury Ichimoku było słabym sygnałem i już wczoraj obserwowaliśmy niewielkie wzrosty na złocie. Zamknięcie nastąpiło w obszarze chmury

Analizy surowców 0 Comments

Cena cukru wciąż spada – raport surowcowy

Podczas środowej sesji na rynkach towarowych po raz kolejny dominował kolor czerwony. Notowania indeksu CRB spadły o 0,11% do poziomu 253,04 pkt. Był to rezultat przeceny surowców energetycznych, a także

Analizy surowców 0 Comments

Złoto umacnia swoją pozycję: analiza rynku złota

Ku uciesze inwestorów, złoto zakończyło pierwszy pełny tydzień nowego roku na plusie. W stosunku do poprzedzającego tygodnia cena królewskiego kruszcu wzrosła o prawie 10 USD i o ponad 50 PLN.

Analizy surowców 0 Comments

Dynamiczna zwyżka cen kakao

Notowania kakao w ostatnich tygodniach dynamicznie rosły. Dzisiaj na tym rynku jest spokojniej, jednak w bieżącym tygodniu kakao jest jednym z najsilniej drożejących towarów. Wyraźna zwyżka cen tego surowca jest

Analizy surowców 0 Comments

Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź