Z Polski mogą zniknąć znane marki banków
Na polskim rynku bankowym trwa konsolidacja. Kolejne instytucje są przejmowane, łączą się z innymi. Część znanych w Polsce marek zniknie z rynku. W połowie października General Electric ogłosił, że jest gotów sprzedać 90 proc. udziałów w BPH.
– Moim zdaniem, chociaż nie będzie to zgodne z wypowiedziami regulatora, zostanie on przejęty jednak przez bank lokalny, a nie bank nieobecny w tej chwili w Polsce. W związku z tym należy się spodziewać zniknięcia przynajmniej tego podmiotu – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Iza Rokicka, analityk Ipopema Securities.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pod koniec czerwca działalność operacyjną prowadziły w Polsce 634 banki, o 8 mniej niż rok wcześniej. Wśród nich było 567 banków spółdzielczych. Pozostałe 67 to banki komercyjne. Tych było o 3 mniej niż przed rokiem. Można oczekiwać, że z rynku zniknie jeszcze kilka znanych marek bankowych.
W tej chwili toczy się fuzja BNP z BGŻ, zostanie jeden bank – uważa Iza Rokicka. – Na sprzedaż jest Meritum Bank i FM Bank, więc na pewno ta liczba banków się skurczy. Na tych bankach, które wymieniłam, myślę, że się nie skończy. Na pewno należy przemyśleć, co się stanie z bankami tak zwanymi francuskimi, czyli w posiadaniu banków francuskich, czy one zostaną, czy będą się łączą, a może będą wystawione na sprzedaż.
O ile jednak wśród większych banków sytuacja własnościowa powoli zaczyna się klarować, można teraz oczekiwać sporych przetasowań wśród instytucji lokalnych.
– Wydaje się, że połączenia, fuzje czy też przejęcia w ramach średnich i największych banków częściowo już mamy za sobą. Widać zdecydowanie trend na rynku. Pojawia się coraz więcej ofert kupna lub chęci zakupu mniejszych banków – zauważa analityk Ipopema Securities.
Kolejne decyzje mogą zapaść jeszcze w październiku, po tym jak Europejski Bank Centralny ujawni w niedzielę, jak unijny sektor bankowy poradził sobie z symulowanym zagrożeniem kryzysem walutowym. O ile jednak kondycja naszych banków nie budzi tu specjalnych obaw, o tyle ich zachodnioeuropejscy właściciele mogą mieć problemy. I by się z nimi uporać, spróbują np. sprzedać część aktywów.
Lada moment ukażą się wyniki stress-testów w Europie, tak zwane AQR i to może być kolejnym triggerem [procedurą wykonywaną automatycznie jako reakcja na pewne zdarzenia – red.]. Mogą się pojawić potencjalnie kolejne podmioty na sprzedaż, więc na pewno więcej transakcji będzie w ramach mniejszych banków, ale nie skreślałabym jednoznacznie pierwszej dziesiątki czy pierwszej piętnastki – prognozuje Iza Rokicka.
Na rynku bankowym można też oczekiwać pojawienia się nowych instytucji. Nowe przepisy pozwalają powoływać banki hipoteczne. Na ich podstawie powstały już dwa, należące do mBanku i Pekao, zaś PKO BP tworzy właśnie trzeci.
– Nie wykluczam, że to nie jest koniec – ocenia analityk Ipopema Securities. – Regulator wymaga, żeby banki pozyskiwały długoterminowe finansowanie. Jedną z takich możliwości jest właśnie emisja listów zastawnych, a żeby to robić, potrzebny jest bank hipoteczny. Więc liczba tych banków będzie moim zdaniem rosła.
Newseria.pl
Może to Ci się spodoba
Zmiana oferty lokat internetowych w neoBanku
Informujemy, że z dniem 10 grudnia 2014 r. zmianie ulega oprocentowanie lokat w ramach oferty lokat internetowych neoLOKATA 3M – nowo otwierane lokaty oprocentowane będą 3,0% w skali roku. Klienci
Global Finance: mBank najlepszy w internecie
mBank po raz kolejny został doceniony przez specjalistyczny magazyn finansowy Global Finance. W corocznym konkursie Worlds Best Internet Banks” serwisy transakcyjne mBanku dla klientów detalicznych i korporacyjnych uznano za najlepsze
mBank rozpoczyna strategiczną współpracę z AXA
BRE Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji zmienia właściciela, a Grupa mBanku zyskuje strategicznego partnera ubezpieczeniowego. Aspiro, spółka zależna mBanku, będąca akcjonariuszem spółki BRE Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. (BRE
e-Kantor Meritum Banku zapewnia firmom oszczędności
Dzięki usłudze e-Kantor oferowanej przez Meritum Bank przedsiębiorcy mogą teraz wymieniać waluty po bardzo konkurencyjnych kursach, co zapewnia im wymierne oszczędności, sięgające nawet 32 899 zł rocznie. Wcześniej z e-Kantoru
mBank: przeniesienie części kredytów hipotecznych do mBanku Hipotecznego
W ramach realizacji projektu emisji listów zastawnych, mBank przeniósł część posiadanego portfela kredytów do mBanku Hipotecznego. Działanie to wiąże się ze zmianą wierzyciela kredytu, co jednak nie skutkuje innymi istotnymi
Nowe lokaty na bossabank.pl
W najbliższy poniedziałek, 24 listopada 2014 r., na platformie oszczędnościowo – inwestycyjnej Banku Ochrony Środowiska – bossabank pojawią się dwie nowe lokaty w ramach specjalnej promocji Hit Tygodnia. Będą to:
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!