USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy
Podczas wtorkowej sesji na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB odbiły w górę o 0,69%, docierając do poziomu 273 pkt. Wzrost wartości indeksu CRB wynikał ze zwyżek cen surowców energetycznych, metali oraz większości towarów rolnych.
Opóźnienia w żniwach w USA
Wtorek był dniem wyraźnej zwyżki cen zbóż. Notowania kukurydzy wzrosły o 2,4%, soja podrożała o 2,1%, a pszenica – o 1,2%. Ceny wymienionych zbóż rosną zresztą już od początku bieżącego miesiąca.
Długoterminowy spadkowy trend na rynkach zbóż nadal się utrzymuje – jednak w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka czynników, które sprzyjały kupującym na tych rynkach. Jedną z nich są informacje o opóźnieniach w żniwach kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych.
W poniedziałek pojawił się cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) prezentujący postęp w zbiorach zbóż w USA. Według tej publikacji, do końca ubiegłego tygodnia zebranych zostało 31% kukurydzy – znacznie mniej niż wynosi pięcioletnia średnia dla tego okresu (53%). Tymczasem zbiory soi zostały ukończone w 53 procentach, co również jest wartością mniejszą niż pięcioletnia średnia (66%).
Opóźnienia w zbiorach zbóż w USA wpływają na ostatni wzrost cen kukurydzy i soi, jednak nie powinny mieć większego przełożenia długoterminowego na notowania obu tych zbóż. Wynika to z faktu, że i tak oczekiwane zbiory mają być wyjątkowo duże. Obfitość zboża na globalnym rynku skutecznie powinna hamować wzrost cen.
Kolejny wzrost zapasów kukurydzy w Chinach
O tym, że o podaż kukurydzy nie trzeba się martwić, przekonują także najnowsze doniesienia z Chin. Wiele wskazuje na to, że w sezonie 2014/2015 Chiny po raz kolejny przeznaczą sporą część wewnętrznej produkcji kukurydzy na uzupełnienie swoich zapasów tego zboża. Byłby to już trzeci z kolei rok wzrostu zapasów kukurydzy w tym kraju.
Taki ruch chińskich władz wynika raczej nie z celowego działania, ale z konieczności. Produkcja kukurydzy w Chinach – podobnie jak w USA – jest duża: w tym roku plony mają być niemal rekordowe. Z kolei popyt na to zboże w Chinach jest relatywnie niewielki, co wynika m.in. ze zmniejszonego zapotrzebowania na pasze dla zwierząt ze względu na spadek produkcji drobiu (ptasia grypa) oraz wieprzowiny.
Informacje z Chin to czynnik, który ogranicza potencjał wzrostowy cen kukurydzy. Z technicznego punktu widzenia, obecnie najbliższym poziomem oporu jest rejon 359-361 USD za 100 buszli.
Wykres 1. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.
Opóźnienia w zasiewach soi w Brazylii
Żniwa w Stanach Zjednoczonych przyciągają obecnie sporo uwagi na rynkach zbóż, jednak nie mniej ważne jest to, co dzieje się w Ameryce Południowej. Na początku bieżącego tygodnia pojawiły się bowiem informacje o opóźnieniach w zasiewach soi w Brazylii.
Według firmy badawczej AgRural, zasiewy soi w Brazylii są dotychczas ukończone w 10 procentach. To o połowę gorszy wynik niż na ogół w tym czasie w roku. Jest to rezultat suszy, jaka dotknęła ostatnio tereny uprawne w Brazylii. Ze względu na wyjątkowo suchą ziemię na wielu terenach zasiewy okazały się niemożliwe, a tam, gdzie zostały one zrealizowane, być może trzeba będzie je powtarzać.
Informacje z Brazylii wspierają kupujących na rynku soi, jednak warto pamiętać, że obecne opóźnienia są jeszcze możliwe do nadrobienia. W weekend na kluczowych terenach uprawnych w Brazylii mają w końcu spaść deszcze, co pozwoli na przyspieszenie zbiorów.
Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy – raport surowcowy
Świąteczny poniedziałek przyniósł sporo dynamicznych zmian na amerykańskim rynku surowcowym. Indeks CRB wczoraj zanotował wzrost o 1,82% do poziomu 220,02 pkt., odzwierciedlając tym samym poniedziałkową przewagę popytu na rynkach towarów.
Złoto trzyma się mocno
Informacje o QE w Europie nie wstrząsnęły rynkami surowcowymi – a przynajmniej nie od razu. Mimo spadku kursu EUR/USD, notowania złota utrzymują się w okolicach dzisiejszych maksimów, a więc tuż
Złoto wciąż w konsolidacji – raport surowcowy
Notowania surowcowego indeksu CRB wczoraj zanotowały spadek o 0,25% do poziomu 312,01 pkt. Tym samym, ruch ten wpisuje się w konsolidację, jaką obserwujemy na wykresie tego indeksu od około tygodnia.
Cena ropy WTI testuje ponad pięcioletnie minimum – raport surowcowy
W piątek indeks CRB delikatnie spadł – o 0,3% do poziomu 252,33 pkt. Nie oznacza to jednak, że na rynkach towarowych było spokojnie. Wręcz przeciwnie – zmienność cen wielu towarów
Coraz większy eksport ropy z Kurdystanu – raport surowcowy
Wtorek był kolejnym dniem przewagi strony podażowej na rynkach towarowych. Notowania indeksu CRB spadły o 0,4% i zeszły do poziomu 287,04 pkt. – najniższego od początku lutego br. Na minusie
Stabilizacja cen ropy naftowej
Po wczorajszych spadkach, dzisiaj cena ropy naftowej WTI delikatnie rośnie, cały czas pozostając w okolicach 60-61 USD za baryłkę. Stabilizacja cen wynika z faktu, że ostatnio pojawiły się zarówno dane
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!