Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji notowania indeksu CRB kontynuowały długoterminowy ruch na południe. Wartość indeksu spadła o ponad procent, docierając do poziomu 273,90 pkt. Zniżka ta była rezultatem przede wszystkim spadku cen ropy naftowej, będącej głównym składnikiem tego agregatu. Pozostałe surowce i towary rolne w większości zakończyły wczorajszą sesję na plusie.

Ropa na wielomiesięcznych minimach

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była fatalna. Notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały o około 2,9%, a amerykańska ropa WTI została przeceniona aż o 3,2%. Tym samym, notowania ropy naftowej kontynuują zniżkę cen tego surowca, rozpoczętą pod koniec czerwca. Notowania ropy naftowej WTI dotarły tym samym do najniższego poziomu od czerwca 2012 r., a więc od ponad dwóch lat. Z kolei cena ropy Brent jest najniższa od 4 lat.

Zniżka cen ropy naftowej wynika z obfitości surowca na globalnym rynku, a także z obaw o popyt na ropę w spowalniającej globalnej gospodarce.

Walka OPEC o kupujących

Obecnie na rynku ropy naftowej uwagę inwestorów przyciągają działania OPEC. Produkcja ropy naftowej w kartelu jest bowiem duża, podczas gdy globalne ceny ropy dla niektórych członków OPEC są już niekomfortowo niskie. Jednak na interwencję OPEC na rynku ropy naftowej najwyraźniej nie ma co liczyć w najbliższym czasie.

Arabia Saudyjska oraz Irak obniżyły oficjalne ceny sprzedaży ropy naftowej na eksport. Tym samym, kraje te dały do zrozumienia, że nie będą ograniczać produkcji, lecz będą walczyć o kupujących niskimi cenami surowca. Arabia Saudyjska jest w stanie przetrzymać niskie ceny ropy naftowej na globalnym rynku – według nieoficjalnych wypowiedzi oficjeli z tego kraju, nawet utrzymywanie się cen ropy w okolicach 80 USD za baryłkę przez 1-2 lata nie byłoby problemem dla tamtejszego przemysłu wydobywczego oraz budżetu tego kraju.

Arabia Saudyjska liczy na to, że ceny ropy niższe od obecnych o jeszcze kilka dolarów będą już na tyle niskie, aby wyrzucić z rynku część amerykańskich producentów ropy naftowej. Nie jest bowiem tajemnicą, że wydobywanie ropy z łupków jest jednym z najbardziej kosztownych sposobów pozyskiwania tego surowca. Tymczasem Arabia Saudyjska może pochwalić się jednymi z najniższych kosztów wydobycia ropy na świecie.

Amerykanie się nie wystraszą?

Jednak nawet jeśli ceny ropy naftowej spadną poniżej kosztów wydobycia tego surowca w USA, to wcale nie oznacza szybkiego spadku produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych. Wiele firm wydobywczych stosuje bowiem hedging, zabezpieczając się przed spadkiem cen ropy naftowej. Ponadto, znaczna część amerykańskich firm wydobywczy jest ograniczana długoterminowymi kontraktami np. związanymi z wypożyczeniem odpowiedniego sprzętu – a zerwanie takich umów byłoby kosztowne.

Wiele wskazuje więc na to, że Amerykanie również nie przestraszą się niskich cen, a jeśli już – to może to nie nastąpić w ciągu najbliższego roku. Obecna produkcja ropy naftowej w USA jest na najwyższym poziomie od 30 lat – i nawet jeśli ze względu na niskie ceny, zostanie ona nieco obniżona, to i tak podaż ropy naftowej z USA pozostanie bardzo duża.

Dla cen ropy oznacza to możliwość dalszych zniżek. Dzisiaj rano notowania ropy WTI kontynuują ruch na południe. Najbliższym poziomem wsparcia jest praktycznie dopiero minimum z czerwca 2012 r., a więc okolice 77 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Kredyt z dopłatą do kapitału dla firm – BOŚ Bank oferuje dofinansowanie w ramach programu PolSEFF2
Next Poranny komentarz giełdowy - spadki ropy wspierają Azję

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Kontynuacja zjazdu cen ropy w dół – raport surowcowy

Nowy rok na rynkach towarowych bynajmniej nie przyniósł poprawy nastrojów. Indeks CRB w ostatnich dniach kontynuował systematyczny zjazd notowań w dół. Wczoraj wartość tego agregatu spadła o 0,6% do poziomu

Analizy surowców 0 Comments

Rynek ropy: spadek zapasów i nowe sankcje – raport surowcowy

Podczas środowej sesji na rynki towarowe powrócił optymizm. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,26% do poziomu 296,79 pkt. W dużej mierze odpowiadało za to odbicie cen ropy naftowej oraz metali

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne: krajobraz po dynamicznej zwyżce – raport surowcowy

Notowania indeksu CRB zakończyły piątkową sesję na plusie – zwyżkowały o 0,84% do poziomu 266,79 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostów cen surowców energetycznych, a także większości metali. Na

Analizy surowców 0 Comments

Rynek srebra szuka dna

Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach. Zmiany notowań nie były zbyt duże. Na dzień przed zakończeniem posiedzenia Banku Japonii na sile wyraźnie tracił jen. Zmiana ratingu dla USA wywołała chwilowe umocnienie

Analizy surowców 0 Comments

Ropa WTI poniżej 100 USD za baryłkę – raport surowcowy

W środę wartość surowcowego indeksu CRB po raz kolejny spadła – tym razem o 0,18% do poziomu 296,11 pkt. Był to efekt przede wszystkim spadku notowań surowców energetycznych – ropa,

Analizy surowców 0 Comments

Mizerne odbicie na złocie

Odreagowanie w dół wartości amerykańskiego dolara odbiło się na rynku złota. Jednak skala ruchu w górę jest symboliczna. Zmienność notowań złota podczas dzisiejszej sesji jest spora, jednak na razie cena

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź