Kukurydza najtańsza od ponad 4 lat – raport surowcowy
W środę indeks CRB odrobił część wtorkowej zniżki – jego notowania wzrosły o 0,35% do poziomu 290,30 pkt. W dużej mierze był to efekt zmiany nastrojów inwestorów na rynku ropy naftowej – bowiem ten surowiec jest głównym składnikiem indeksu CRB. Ulgą dla inwestorów na rynkach towarowych był także wczorajszy spadek wartości amerykańskiego dolara.
Mieszane dane z USA a cena ropy
Na rynku ropy naftowej ten tydzień przynosi dynamiczne ruchy cenowe. O ile poniedziałkowe Święto Pracy w USA znacząco obniżyło aktywność inwestorów, to już od wtorku na wykresie ropy WTI trwa prawdziwy rollercoaster. Po wtorkowym dynamicznym spadku, wczoraj notowania amerykańskiej ropy naftowej wzrosły o prawie 2%.
Główną przyczyną optymizmu inwestorów na rynku ropy WTI były kolejne dobre dane makroekonomiczne, jakie pojawiły się w USA – spora dynamika zamówień w amerykańskim przemyśle wzbudziła nadzieje na trwałą tendencję poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki.
Dopiero wieczorem tę optymistyczną wizję zburzyły dane dotyczące zmiany zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 500 tysięcy baryłek, zaś zapasy benzyny i destylatów wzrosły. Uwaga inwestorów skupiła się zwłaszcza na wzroście zapasów benzyny o 362 tys. baryłek – było to negatywne zaskoczenie, bowiem oczekiwano spadku zapasów benzyny o 1,5 mln baryłek.
Tak czy inaczej, dzisiaj inwestorzy będą wyczekiwać raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), który również przedstawi dane dotyczące zmiany zapasów paliw w USA w ubiegłym tygodniu. DoE prezentuje bardziej kompletne dane niż API, dlatego jest wiarygodniejszym odzwierciedleniem sytuacji na amerykańskim rynku paliw.
Dzisiaj rano notowania ropy naftowej powróciły do zniżek. Okolice 95,00-95,25 USD za baryłkę okazały się skutecznym rejonem technicznego oporu. O ile nie wzrośnie wyraźnie ryzyko geopolityczne, to notowania ropy naftowej powinny pozostać pod presją podaży, wynikającą z obfitości ropy naftowej na globalnym rynku.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Oczekiwane obfite zbiory kukurydzy w USA
Ewidentną presję podaży widać także na rynku kukurydzy. Po kilku miesiącach spadków, notowania tego zboża w drugiej połowie lipca wpadły w trwającą ponad miesiąc konsolidację – ale już w tym tygodniu wybiły się z niej dołem, co może zaowocować kolejnymi spadkami w najbliższych dniach. Dzisiaj rano kukurydza w USA jest najtańsza od początku lipca 2010 r.
Główną przyczyną zwiększonej aktywności strony podażowej na rynku kukurydzy są oczekiwania związane z obfitymi zbiorami tego zboża w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują, że w zaplanowanym na przyszły czwartek raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) instytucja ta podwyższy prognozę produkcji kukurydzy w USA.
Na początku tego tygodnia pojawiły się kolejne optymistyczne dane z amerykańskiego rynku kukurydzy. USDA podwyższyła bowiem ocenę jakości uprawianego zboża – według departamentu, w niedzielę aż 74% uprawianej w USA kukurydzy było dobrej lub bardzo dobrej jakości (to wzrost o 1 p.p. w stosunku do wcześniejszego tygodnia).
Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Koniec korekty na złocie
Silne spadki obserwowaliśmy w dniu wczorajszym na rynku złota, a więc zgodnie z naszymi prognozami, cena złota powróciła do ruchu spadkowego. Środowa zniżka względem poprzedniego zamknięcia wyniosła 30$. Od 1
Surowce: Pszenica i kukurydza coraz niżej
Złoto w dniu wczorajszym zamknęło się tuż poniżej oporu wynikającego z chmury Ichimioku, który przebiega na poziomie 1334$. Ewentualne zamknięcie powyżej tego poziomu stanowić będzie techniczny sygnał kupna. Dziś rano
Presja silnego dolara na rynkach surowcowych – raport surowcowy
W czwartek na rynkach surowcowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,58% do poziomu 288,63 pkt., powracając tym samym do najniższego poziomu od ponad tygodnia. Wśród zniżkujących surowców
Ropa WTI testuje wsparcie
Notowania ropy naftowej WTI dzisiaj nadal pozostają pod presją podaży. Cena amerykańskiego surowca testuje obecnie ważne techniczne wsparcie w rejonie 92,60 USD za baryłkę. Na razie strona popytowa w tym
Spekulacje na temat działań OPEC – raport surowcowy
Pod koniec poprzedniego tygodnia na rynkach towarowych było widać sporo koloru zielonego. Podrożała m.in. ropa naftowa, która pociągnęła w górę wartość indeksu CRB. W piątek notowania tego indeksu wzrosły o
FED nie dał bodźca do zwyżki – Raport surowcowy
Spora część surowców odnotowuje dzisiaj zniżkę kursu. Jako głównego winowajcę wskazuje się wczorajszy komunikat FED, który dał „zielone światło” do dalszego umocnienia się dolara, o czym szerzej pisałem przy raporcie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!