O co chodzi w zamówieniach przedkomercyjnych?
Krajowy przedsiębiorca musi walczyć o utrzymanie i ciągle zabiegać o nowych klientów. Czasami jednak nie ma pieniędzy na wypromowanie i sprzedaż niektórych produktów. Z tego powodu wybiera się tzw. zamówienia przedkomercyjne. Czym się charakteryzują i w jakich przypadkach są potrzebne?
Po pierwsze należy wspomnieć, że zamówienia przedkomercyjne są bezpośrednią gałęzią zamówień publicznych, aczkolwiek różnią się procedurami i realizacją zobowiązania. Oczywiście podstawy funkcjonowania są pokrewne, jednak nie wszystko odbywa się tak samo.
Zamówienia przedkomercyjne są wybierane, gdy komercjalizacja nie jest dostępna. Wówczas zamawiający tworzy plan projektowy i towarzyszy wykonawcy w pracach przygotowawczych. Dodatkowo deklaruje pomoc finansową w każdej fazie oraz konsultacje merytoryczne.
Na zakończenie warto wspomnieć, że producent ma prawo własności do złożonego produktu, chociaż nie musiał uczestniczyć w budowaniu modelu prototypowego. Polska wciąż nie posiada uregulowań prawnych pozwalających na wybieranie takich metod, ale posłowie myślą nad wdrożeniem ustawy w najbliższych latach.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
1 Comment
Bartosz
01 września, 16:30