To może być ciekawy tydzień na rynku złota – raport surowcowy
Niespokojna sytuacja w Iraku zmieniła krajobraz na rynkach surowcowych. Znajdujące się wcześniej pod presją podaży surowce energetyczne oraz złoto nabrały energii do wzrostów. W piątek indeks CRB zanotował kolejny wzrost, tym razem o 0,44% do poziomu 309,98 pkt. Tym samym, indeks ten znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od końca kwietnia.
Złoto niweluje wcześniejsze spadki
Z pewnością w ostatnich dniach dużo ciekawych ruchów cenowych jest widocznych na rynkach metali szlachetnych. Platyna i pallad zostały mocno przecenione po informacjach o dużym prawdopodobieństwie rychłego zakończenia kilkumiesięcznego strajku górników w RPA. Z kolei ceny złota i srebra podążyły w przeciwną stronę.
W piątek złoto podrożało o 0,29%. Nie była to może imponująca zwyżka, jednak na uwagę zasługuje fakt, że był to już czwarty z kolei dzienny wzrost cen. Tym samym, cena żółtego kruszcu zniwelowała już niemal całkowicie dynamiczną zniżkę z końca maja tego roku. Dzisiaj rano notowania złota nadal rosną i ma to tym razem szczególne znaczenie z technicznego punktu widzenia – notowania złota naruszyły bowiem techniczny opór w okolicach 1278 USD za uncję.
Nie ulega wątpliwości, że nagły wzrost zainteresowania inwestorów kupnem złota to w dużej mierze efekt trudnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Kolejne niepokojące informacje napływające z Iraku zwiększają awersję inwestorów do ryzyka, co przyciąga ich do złota jako „bezpiecznej przystani” na rynkach finansowych.
Ostatnie kilka dni zwyżek nie gwarantują jednak, że ta tendencja na rynku złota się utrzyma. W tym tygodniu ważne będą bowiem nie tylko wydarzenia na Bliskim Wschodzie, lecz także dane ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie: wnioski z kolejnego posiedzenia FOMC. Projekcje makroekonomiczne Fedu prawdopodobnie istotnie wpłyną na cenę żółtego kruszcu.
Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.
Australia wstrzymuje część eksportu pszenicy
Tymczasem na rynku pszenicy wciąż dominuje strona podażowa. W tym roku produkcja tego zboża prawdopodobnie po raz drugi z kolei znajdzie się na bardzo wysokim poziomie. W minionym tygodniu amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podał prognozę zakładającą globalną produkcję w tym roku na poziomie 701,6 mln ton. Jeśli te założenia zostałyby spełnione, to byłyby to drugie największe żniwa od czasu prowadzenia statystyk przez USDA – tuż po wyniku z poprzedniego roku, wynoszącym rekordowe 714 mln ton.
Dzisiaj rano notowania pszenicy delikatnie rosną, jednak skala tej zwyżki jest symboliczna w porównaniu do wcześniejszego systematycznego ruchu cen tego zboża na południe. Obecna przewaga strony popytowej jest rezultatem informacji o wstrzymaniu sporej części planowanego eksportu pszenicy przez Australię. W kraju ten panują obawy o negatywny wpływ ewentualnego nadejścia formacji pogodowej El Nino na kondycję upraw pszenicy. W związku z tym, Australia woli, przynajmniej na razie, zachować więcej zboża wewnątrz kraju.
Nie oznacza to bynajmniej jakichkolwiek trudności z zaopatrzeniem w pszenicę dotychczasowych odbiorców australijskiego zboża. Lukę po Australii chcą wypełnić Rosja i Ukraina – kraje te prowadzą już wstępne rozmowy w sprawie sprzedaży swojego zboża do Azji Południowo-Wschodniej, a więc rejonu tradycyjnie zaopatrywanego przez Australię. Informacje z Australii raczej więc nie powinny mieć długotrwałego przełożenia na notowania pszenicy na globalnym rynku.
Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Nie będzie dodatkowego spotkania OPEC – ropa dalej tanieje
Notowania ropy WTI dzisiaj po raz kolejny zeszły poniżej poziomu 90 USD za baryłkę. Stronę podażową na tym rynku wspiera obfitość ropy naftowej na świecie. Obecnie oczy inwestorów są zwrócone
Metale przemysłowe pod presją podaży – raport surowcowy
W czwartek notowania indeksu CRB odbiły w górę o pół procenta po dwóch dniach wyraźnych spadków. Był to rezultat wzrostu cen surowców energetycznych oraz sporej części towarów rolnych, w tym
USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy
Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne.
Dane z USA ważne także na rynku ropy – raport surowcowy
We wtorek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,56%, kończąc sesję na poziomie 296,64 pkt. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, metali szlachetnych i
Szybkie tempo zasiewów kukurydzy w USA – raport surowcowy
W poniedziałek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował symboliczny spadek o 0,05% do poziomu 227,84 pkt. Ten neutralny wynik był rezultatem spadku cen ropy naftowej, miedzi oraz
Cena złota kontynuuje odbicie w górę
Notowania złota od początku bieżącego tygodnia radzą sobie nieźle. Cena tego surowca jeszcze w poniedziałek zbliżyła się do poziomu 1183 USD za uncję, jednak później wyraźnie odbiła w górę. Dzisiaj
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!