Czym charakteryzuje się związek międzygminny?
W zgodzie z ustaleniami każda gmina ma do wykonania cały katalog zadań, które proponowane są z początkiem każdego roku. Niestety, nie zawsze możliwe jest sfinalizowanie wszystkich zobowiązań bez pomocy. Dlatego interesującym pomysłem mogą być związki międzygminne. Kiedy wykorzystywane są najczęściej? Jakie trudności pomagają rozwiązać?
Na początku trzeba powiedzieć, że związek międzygminny powstaje w dwóch etapach. Najpierw zainteresowane współpracą rady obradują i podejmują decyzję o warunkach działania, a następnie ustanawiają status związku. O wszystkich czynnościach należy poinformować wojewodę.
Utworzenie związku międzygminnego odbywa się w ramach demokratycznych wyborów. W statucie znaleźć się powinna nazwa i lokalizacja nowej jednostki, członkowie, lista projektów do przeprowadzenia, symulacje kosztów oraz ewentualne rozwiązanie związku.
To korzystne wyjście, głównie dla małych i ubogich gmin, które nie mogą przeprowadzić najważniejszych działań. Dzięki pomocy sąsiedniej gminy mogą zakończyć rozpoczęte remonty i odwdzięczyć się tym samym.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!