Kto uzyska orzeczenie o niepełnosprawności?
Od 1997 roku działa ustawa, która przybliża zasady uzyskiwania orzeczenia o niepełnosprawności. Tematem do dziś zajmują się zbudowane zespoły powiatowe oraz wojewódzkie. Kto odbierze taki dokument? Co powinien zrobić?
Przede wszystkim zainteresowany orzeczeniem powinien zanieść wniosek do miejscowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Poza tym trzeba dołączyć całą dokumentację lekarską oraz zaświadczenie o obecnym stanie zdrowotnym.
W ciągu miesiąca komisja rozpatruje otrzymane dokumenty oraz wskazuje termin spotkania, na którym lekarz oceni kłopoty zdrowotne, a urzędnik socjalny sytuację finansową. W ciągu tygodnia pacjent obiera decyzję: dobrą lub złą. Jeśli zespół zdecyduje się na przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności może wybrać jedną z następujących opcji: niepełnosprawność lekka, umiarkowana oraz znaczna.
W przypadku udzielenia nieoczekiwanego wyroku można wnosić odwołanie do tej samej jednostki. Wówczas wizyta ustalana jest ponownie, a sprawa rozpatrywana po raz kolejny. Zwykle jednak nic się nie zmienia.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!