Czym charakteryzuje się kontrakt socjalny?
Każdy urzędnik socjalny ma całą listę zadań koniecznych do wypełnienia w okresie swojej pracy zawodowej. Wśród nich jest pomoc biednym i niesamodzielnym rodzinom, znalezienie wyjścia z trudnej sytuacji życiowej oraz uzyskanie świadczeń na rzecz potrzebujących. Czy kontrakt socjalny może pomóc w realizacji zamierzonych celów? Na jakich zasadach jest zawierany?
Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że kontrakty socjalne zawiera się między pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie a potrzebującym. Mają wpływać pozytywnie, zmieniać sytuację zawodową, finansową oraz osobistą obywatela.
Podstawowym celem kontraktu jest zdobycie wstępnych ustaleń. Łatwo je osiągnąć, ale konieczne jest zaangażowanie, nieustanna praca, wiele mobilizacji oraz chęć wprowadzenia zmian. Pracownik przedstawia możliwości, oferty pracy, punkty pomocy osobom uzależnionym oraz pozostałe rozwiązania zmierzające do stabilizacji i dobrej sytuacji.
Oczywiście kontrakt socjalny funkcjonuje i może być opracowywany w ograniczonym czasie. W związku z tym obie strony mają kilka miesięcy lub tygodni na całkowitą przebudowę życia potrzebującego, zmianę priorytetów oraz rozwiązanie podstawowych problemów, które są przeszkodą w zdobyciu wymarzonych postanowień.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!