Notowania Funduszy Inwestycyjnych – fundusze dłużne
Dawne zyski już odeszły w niepamięć. Dziś walka toczy się o coś zupełnie innego…
Fundusze dłużne, kategoria, która jeszcze kilkanaście miesięcy temu święciła sukcesy i odnotowywała rekordowe wyniki, dziś powoli odchodzi w zapomnienie, skonfrontowana z zyskownym światem inwestycji w akcje.
Przetrwania do kolejnej hossy na obligacjach będzie trudne, ale dla funduszy będących na rynku od długiego czasu jest koniecznością. Osiągniecie tego stanu z dodatnim wynikiem, nie mówiąc o inflacji, dodatkowo przy zmniejszającej sie z miesiąca na miesiąc bazie kapitałowej może przyprawiać o ból głowy.
Głównym benchmarkiem dla funduszy obligacyjnych staje się utrzymanie powyżej obowiązującej inflacji i możliwie… powyżej zera. Już dziś udaje się to coraz mniejszej liczbie z nich.
Ostatni odczyt inflacji wyznaczył ją na poziomie 0,7% . Spośród 108 polskich funduszy dłużnych, wedle najnowszych rocznych notowań, aż 35 nie sprostało temu poziomowi.
Co więcej, 12 z nich odnotowało wyniki poniżej zera.
Jeśli popatrzymy na dane kwartalne, już 60 z całościowej liczby funduszy zeszło poniżej progu 0,7%, zaś 14 osiągnęło wynik poniżej zera.
W takiej sytuacji tym ważniejsze jest pokazanie tych funduszy, które nadal utrzymują się powyżej średniej, powyżej inflacji i wypracowują zadowalające wyniki, pomimo dekoniunktury.
W ciągu 6 ostatnich miesięcy, najlepsza 10-tka notowanych funduszy inwestycyjnych składa się z przedstawicieli największych TFI w Polsce :
- PZU Globalnych inwestycji (Eur) +3,63%
- PZU Globalnych inwestycji (Usd) + 3,32%
- Idea Premium SFIO +3,22%
- Skarbiec Obligacyjny +2,73%
- UniObligacje FIZ +2,53%
- ING SFIO Subfundusz globalny długu korporacyjnego +2,52%
- Skarbiec Obligacyjny FIZ +2,5%
- Aviva investors SIO +2,38%
- Skarbiec FIO Subfundusz Lokacyjny +1,9%
- Pioneer Fundusz globalny +19%
Na uwagę zasługuje fundusz ING, jako jedyny skupiający się na kategorii długów korporacyjnych i upatrując w nim szansę na ponadprzeciętne zyski (ING TFI link).
Zgodnie z najnowszymi perspektywami polskiej gospodarki, najbliższy czas dla funduszy dłużnych będzie oznaczał obniżające się zyski i oczekiwanie na powrót inflacji oraz jej dynamiczną dodatnią zmianę.
Zgodnie z cyklem rynkowym, obecnie fundusze dłużne mogę, i wręcz powinny, być używane do zabezpieczenia transakcji czy kapitału we współpracy z funduszami akcji. Połączeniem obu tych form jest portfel zrównoważony, reprezentowany przez fundusze mieszane.
Tego typu narzędzia dostępne są praktycznie w każdym większym TFI na polskim rynku.
Autor zewnętrzny
Może to Ci się spodoba
Wszystko o kredytach dla firm z decyzją online
Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko dużej odpowiedzialności i mądrości, ale również nakładów finansowych oraz mądrych decyzji. Dodatkowe utrudnienie stanowi silna konkurencja z kapitałem zagranicznym oraz niepewna
Rynek nieruchomości magazynowych w bardzo dobrej kondycji
Popyt na centra logistyczne i magazynowe w Polsce jest nadal bardzo duży. Z danych JLL wynika, że tylko w III kwartale wynajęto ponad 900 tys. mkw. magazynów, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem. Całkowita
Podrażniona skóra po goleniu – jak temu zaradzić?
Wiele osób cierpi z powodu podrażnionej skóry po goleniu. Mogą pojawić się zaczerwienienia, suchość skóry i małe czerwone krostki. Mogą one wyglądać nieatrakcyjnie i mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli
Dlaczego biura rachunkowe się mylą?
Nie jest tajemnicą, że biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zlecone powinności księgowe. Wszystkie kontrowersje i nieprawidłowości spadają na zlecającego. Mimo wszystko cieszą się dużą popularnością i oferują niższe opłaty.
W ubiegłym roku pacjenci 75+ kupili leki na receptę o wartości 4 mld zł
Trwają prace nad ustawą o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75 roku życia. To duża ulga dla seniorów. W samym tylko 2015 r. wydali oni na sprzedawane na receptę farmaceutyki 4,3 mld zł –
Inwestycyjne „ABC”
Z potrzeby oszczędzania zdaje sobie sprawę coraz więcej Polaków. Według danych NBP, w samym tylko III kwartale 2014 roku kapitał zgromadzony przez gospodarstwa domowe wzrósł o 27,4 mld zł. Pieniądze
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!