Odbicie

Odbicie

Po trzech dniach przeceny wtorek był kolejną szansą dla amerykańskich byków na wygenerowanie odreagowania. Pomagał im spokój panujący na walutach krajów rozwijających się (lira zyskiwała przed posiedzeniem banku centralnego – wynik po sesji w USA, peso stabilizowało się), a szkodziły prognozy Apple, którego akcje mocno traciły. Czekano na środowe posiedzenie FOMC z nadzieją, że zawirowania na świtowych giełdach nie pozwolą na cięcie zakupów.

Bykom częściowo pomagały publikowane we wtorek dane makro. Grudniowe zamówienia na dobra trwałego użytku były niezwykle słabe. Spadły o 4,3 proc. (oczekiwano wzrostu o 1,8 proc. m/m). Bardziej istotne zamówienia bez środków transportu spadły o 1,6 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.). Niewykluczone jednak, że to bardzo ostra zima tak zaszkodziła tym danym.

Jednak styczniowy indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board wyniósł 80,7 pkt. (oczekiwano, że pozostanie na poziomie 78,1 pkt.). Raport S&P/Case-Shiller o cenach domów w listopadzie nie miał najmniejszego wpływu na nastroje. Odnotujmy tylko, że ceny wzrosły jak oczekiwano o 13,7 proc. r/r.

Dla rynku akcji, tak jak pisałem wyżej, publikowany po poniedziałkowej sesji raport kwartalny Apple nie pomagał bykom. Wyniki były lepsze od oczekiwań, ale prognozy gorsze i akcje mocno traciły. Właśnie dlatego słabo zachowywał się NASDAQ.

Szeroki rynek rozpoczął dzień od wzrostu indeksu S&P 500. Po dwóch godzinach niedźwiedzie zaatakowały, ale tym razem były za słabe. Indeks utrzymywał się w bezpiecznej odległości od poziomu neutralnego do końca sesji. Było to tylko nic nieznaczące odbicie.

GPW rozpoczęła wtorkową sesję od wzrostu WIG20, ale bardzo szybko wzrost ten został zredukowany. Widać było, że na rynku panuje niepewność. Jednak rosnące indeksy na innych giełdach europejskich na tyle pomagały naszym bykom, że WIG20 przed południem wrócił w okolice sesyjnych maksimów.

Po pobudce w Stanach indeksy zakręciły, a po publikacji pierwszych danych makro w USA WIG20 wrócił w okolice poziomu neutralnego. Potem bykom zaczęło pomagać zachowanie Wall Street dzięki czemu udało się zakończyć sesję wzrostem WIG20 o 0,68 proc. Było to tylko i wyłącznie odbicie niedające sygnału zmiany trendu.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Decyzja TCMB wsparła waluty rynków wschodzących, w tym złotego
Next Jest szansa na zakończenie korekty

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę korekty ostatniego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1762 PLN za euro, 3,0608 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3741

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dobre dane z USA

Za nami dane o cotygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, których dobry obraz już nie powinien być zaskoczeniem. Kolejny, już ósmy z rzędu, tydzień liczba wniosków jest niższa od 300

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – skup aktywów czas zacząć

Konferencja Europejskiego Banku Centralnego była istotnym wydarzeniem dla inwestorów w mijającym tygodniu. Miała ona dać nam odpowiedź, kiedy i na jakich warunkach EBC rozpocznie ilościowe luzowanie polityki monetarnej. Tym razem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Lepsze dane z USA

Za nami pierwsza rewizja publikacji o dynamice PKB za III kw., która zamiast powodować obniżenie dynamiki z 3,5% wobec pierwszego szacunku do 3,3% obecnie, prowadzi do podwyżki aż do 3,9%.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rosyjskie sankcje osłabią europejską gospodarkę

Czwartkowa sesja została zdominowana przez posiedzenie EBC. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, na wczorajszej konferencji prasowej Mario Draghi zapowiedział utrzymanie stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie oraz wprowadzenie dodatkowych narzędzi mających

Komentarze rynkowe 0 Comments

Uwaga ponownie zwrócona na USA

Ubiegły tydzień był tygodniem wyczekiwania na dane z amerykańskiego rynku pracy, a z kolei ten tydzień będzie tygodniem wyczekiwania na decyzję Kongresu Stanów Zjednoczonych odnośnie poparcia wniosku prezydenta Baracka Obamy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź