6 najważniejszych zalet poręczenia wadialnego
Poręczenie wadialne staje się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorstw, które biorą udział w licznych przetargach. Nic dziwnego, jest to bowiem rozwiązanie, które posiada wiele zalet.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa stają w obliczu trudnych wyzwań. Z jednej strony konkurencja w każdej branży jest duża, z drugiej podmioty udzielające zamówień, szczególnie publiczne, starają się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. W rezultacie do większości przetargów np. w branży budowlanej przystępuje wiele firm i przeważnie są one zobowiązane do wniesienia wraz z ofertą wadium wynoszącego od 0,5% do 3% wartości zamówienia. Postępowania przetargowe mają natomiast to do siebie, że często trwają dość długo. Dla firm-oferentów oznacza to, że wpłacone wadia, wynoszące często po kilkadziesiąt tysięcy złotych, są „zamrożone”. Jeżeli dane przedsiębiorstwo bierze udział w wielu takich przetargach, jego egzystencja może być poważnie zagrożona. Pojawia się bowiem realne ryzyko utraty płynności, której brak jest co roku przyczyną znacznej części bankructw.
Istnieje jednak sposób, by przedsiębiorstwa startujące w licznych przetargach chroniły się przed zgubnymi skutkami konieczności wpłacania wadiów. Ustawodawca w Polsce dopuszcza bowiem możliwość, by wadium wpłacane było w formie nie tylko gotówkowej, ale również poręczeń wystawianych przez ściśle określone instytucje. Organizatorzy przetargów często postępują w zgodzie z duchem ustawy Prawo zamówień publicznych i wyrażają zgodę, aby wadium wnoszone było w formie tzw. poręczeń wadialnych. Są one wystawiane przez odpowiednie instytucje finansowe.
Przedsiębiorca, który chciałby uzyskać takie poręczenie najpierw występuje o udzielenie tzw. pakietu wadialnego. Zostaje on przyznany po weryfikacji kondycji finansowej firmy. W ramach pakietu przez 12 miesięcy przedsiębiorca może wnioskować o wystawienie poręczenia wadialnego do każdego przetargu, do jakiego ma zamiar przystąpić. Takie poręczenia przyznawane są wtedy przeważnie „od ręki”.
Poniżej prezentujemy zestawienie 6 najważniejszych zalet poręczeń wadialnych, opracowane na podstawie oferty firmy „Poręczenia Kredytowe” Spółka z o.o.
1. Poręczenie wadialne jest tanie
Koszt wystawienia pojedynczego poręczenia wadialnego wynosi jedynie 0,5% wartości wadium, a koszt przyznania pakietu wadialnego 1% jego wartości. Są to kwoty dużo mniejsze, niż oprocentowanie ewentualnych pożyczek czy kredytów, które przedsiębiorca musiałby wziąć na poczet utrzymania płynności finansowej w związku z pokryciem się terminów kilku przetargów, w których konieczne jest wniesienie wadium.
2. Poręczenie wadialne jest szybkie
Czas oczekiwania na wystawienie poręczenia wadialnego wynosi maksymalnie 3 dni robocze.
3. Poręczenie wadialne oszczędza mnóstwo czasu
Przedsiębiorca jest badany pod kątem sytuacji finansowej tylko raz, przed przyznaniem ważnego 12 miesięcy pakietu wadialnego. Później, przy występowaniu o poręczenie wadialne do konkretnego przetargu otrzymuje je bez badania kondycji finansowej.
4. Poręczenie wadialne podnosi wiarygodność
Wniesienie przez przedsiębiorcę wadium w formie poręczenia wadialnego jest dla organizatora przetargu sygnałem, że oferent został sprawdzony pod kątem wiarygodności finansowej przez wyspecjalizowaną instytucję. Firma przedkładająca poręczenie wadialne będzie więc najpewniej traktowana, jako bardziej wiarygodna niż przedsiębiorstwa, które wadium wnoszą np. w formie gotówkowej.
5. Poręczenie wadialne jest rozwiązaniem kompleksowym i wystarczającym
Poręczenie wadialne pokrywa 100% sumy wadium i jest ważne przez cały okres obowiązywania oferty przetargowej, do której zostało wydane. Oznacza to, że całkowicie rozwiązuje problem wnoszenia wadium do przetargu.
6. Poręczenie wadialne wspomaga zachowanie płynności
Dzięki korzystaniu z poręczenia wadialnego można startować w wielu przetargach jednocześnie, bez „zamrażania” firmowych pieniędzy, a więc bez uszczerbku dla płynności przedsiębiorstwa.
Może to Ci się spodoba
Jakie cechy powinien mieć skarbnik gminny?
Od dawna obowiązuje zasada, że do przejęcia etatu samorządowego należy mieć potrzebne kwalifikacje. Do tej pory znaczenie miały głównie umiejętności i kwalifikacje. Aczkolwiek wymagania uległy zmianie, szczególnie w przypadku gminnego
Wszystko o pomocy regionalnej
W projektach UE jest rozbudowana pomoc państwom członkowskim. Wśród tematów, które oczekują interwencji znaleźć można przede wszystkim szkolnictwo, zatrudnienie oraz rolnictwo i ekonomię. Niewiele uwagi kieruje się ku niewielkim i
Turystyczne tsunami w Hiszpanii
Hiszpania jest w tym roku jednym z najchętniej wybieranych kierunków wyjazdowych przez polskich turystów. Sprzyja temu niestabilna sytuacja w Turcji oraz w Afryce Północnej. Hiszpanie liczą na pobicie ubiegłorocznego rekordu pod względem liczby zagranicznych gości. W
Kiedy działalność rozpocznie Rada Fiskalna?
W scenariuszu posłów jest zbudowanie Rady Fiskalnej, która zapanuje nad środkami finansowymi RP. Już w okresie letnim minionego roku przedstawili projekt ustawy stabilizującej funkcjonowanie instytucji oraz czynności naprawcze na najbliższe
Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie
Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.
Informatycy poszukiwani na rynku pracy
Ponad 40 tysięcy specjalistów z branży IT liczy już polska aplikacja mobilna Filttr, która ułatwia rekrutację firmom i pracownikom z tej dziedziny. Co tydzień liczba ta rośnie o blisko 100 osób. Dla firm, które
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!