3 tanie sposoby na rozjaśnienie pomieszczenia

3 tanie sposoby na rozjaśnienie pomieszczenia

Małe pomieszczenie zastawione meblami, niewielkie okna wychodzące na północ, wysoki blok zasłaniający widok – z problemem niedoświetlonego pokoju musi zmierzyć się wiele osób. Na szczęście kosztowne i czasochłonne wyburzanie ścian czy montaż szklanych pustaków (luksfer) między pomieszczeniami nie są jedynymi sposobami na rozświetlenie salonu czy sypialni!

  1. Pomaluj ściany farbą satynową

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozjaśnienie pomieszczenia jest przemalowanie ścian. Ważny jest jednak nie tylko wybór odpowiedniego koloru, lecz także rodzaju farby. W Polsce najpopularniejsze są nadal powłoki matowe, ale w przypadku niedoświetlonego pomieszczenia warto zastanowić się nad farbą satynową. Cechuje ją wyższa zawartość żywicy, dzięki czemu odbija więcej światła i w efekcie rozświetla pokój. Farba satynowa znosi także lepiej częste zmywanie i szorowanie, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach, w których bardzo łatwo zabrudzić przypadkiem ścianę.

Malowanie farbą satynową wymaga jednak dobrego przygotowania – zwiększone odbijanie światła ma bowiem oprócz zalet także swoje wady. Powłoka taka uwypukli wszelkie niedoskonałości ściany, dlatego przed rozpoczęciem malowania powinieneś dokładnie wygładzić powierzchnię, oczyścić ją ze starych powłok malarskich, a małe ubytki i bruzdy uzupełnić masą szpachlową. Poświęcenie czasu na dobre przygotowanie zaprocentuje jednak piękną, gładką i rozświetloną powierzchnią.

  1. Postaw na jasne i ciepłe kolory

W przypadku ciemnego pomieszczenia najlepiej wybierać jasne i pastelowe kolory, unikając chłodnych odcieni.

Nieco kłopotów może sprawić biała barwa. Z jednej strony warto jej użyć do pomalowania wnętrz okien (będą wtedy odbijać więcej światła), z drugiej strony czysta biel na ścianach sprawi zimne, szpitalne wrażenie. Rozwiązaniem jest użycie ciepłego, złamanego odcienia białego. Jakie inne barwy rozświetlą pokój?

Dobrze sprawdzą się takie kolory, jak:

  • żółty i jego odcienie (bladożółty, miodowy, piaskowy, ale nie cytrynowy!),
  • morelowy lub brzoskwiniowy,
  • płowy,
  • błękitny,
  • beżowy
  • oraz barwy złota i miedzi – te kolory należy jednak stosować z umiarem, np. pomalować nimi tylko jedną ścianę.

Urządzanie ciemnego pomieszczenia nie oznacza jednak zakazu używania jakichkolwiek żywszych kolorów. Przeciwnie, na tle jasnych ścian, podłogi oraz mebli świetnie zaprezentują się dwa czy trzy akcesoria w bardziej wyrazistej barwie.

  1. Zadbaj o odpowiednie dodatki

W przypadku ciemnego pomieszczenia należy wykorzystać każdą okazję do zwiększenia ilości światła. Zamiast zasłon lepiej zdecydować się więc na firany z lekkich, jasnych materiałów. Oszklone szafki, nóżki i uchwyty z polerowanej stali także rozjaśnią pokój, podobnie jak duże lustro wiszące na ścianie naprzeciwko okna. Niedostatek naturalnego światła oznacza także, że szczególnej wagi nabiera odpowiednie rozmieszczenie sztucznego oświetlenia. W najważniejszych miejscach (biurko, szafki nocne, toaletka) ustaw małe lampki, a w wybranych punktach zamontuj halogeny.

Previous Jak zachęcić do zakupów klientów przed Świętami?
Next Jak zostać rentierem?

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jakie mieszkania kupują Polacy poza największymi aglomeracjami?

Rynek transakcyjny sprzedaży mieszkań to nie tylko największe aglomeracje. Ruch w nieruchomościach ma miejsce również w mniejszych miastach, gdzie mieszkania można kupić po znacznie niższych cenach. Agencja Metrohouse przeanalizowała transakcje

Nieruchomości 0 Comments

We Wrocławiu wybierają wielką płytę

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że ceny ofertowe we Wrocławiu utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego miesiąca poziomie. Aktualnie średnia kwota za mieszkanie w stolicy Dolnego Śląska

Nieruchomości 0 Comments

Przewaga nowego, czyli dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

Marzenia o własnym mieszkaniu najczęściej zaczynają się od najważniejszych pytań: kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy może na wtórnym? Jak nie popełnić błędu i dokonać dobrego wyboru? Zakup mieszkania to

Nieruchomości 0 Comments

Padł rekord na rynku luksusowych nieruchomości

Z raportu Christie’s International wynika, że w 2014 roku najwięcej za nieruchomość zapłacono na francuskim lazurowym wybrzeżu (Cote d’Azur), gdzie stopę kwadratową luksusowej rezydencji wyceniono na 22 577 dolarów. Mało?

Nieruchomości 1Comments

Ambitne plany deweloperów

W 2014 r. deweloperzy rozpoczęli 69,7 tys. mieszkań, o 35,8 proc. więcej niż rok temu. Statystyki pozwoleń na budowę (wzrost ich liczby o prawie 40 proc.) sugerują, że na kolejne

Nieruchomości 0 Comments

Dochodzenie roszczeń przez podwykonawcę

Proces budowlany, w wyniku którego powstaje określony w umowie o roboty budowlane obiekt jest zazwyczaj skomplikowanym procesem, w którym bierze udział wiele podmiotów – nie tylko inwestor i generalny wykonawca.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź